Парламентът отхвърли на първо четене облекчени процедури по провеждането на национални и местни референдуми. Предложенията са на “Има такъв народ” в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Те поискаха да се въведе единен подход за определяне на минималния брой подписи за предложение за референдум - вместо твърдо число, както досега 200 хиляди или 400 хиляди, а като съотношение от базата на гражданите с избирателни права. Прагът за подписка за национален референдум да е 1/40 от населението над 18 г. и за местен 1/20 от същата база.
Втората група промени в законопроекта бяха свързани с намаляване на праговете за валидност на референдумите и премахването на този при определяне на резултатите. Предлагаше се прагът за валидност да е избирателната активност на съответните предходни избори - за национален парламент или за общински съветници и кметове. При определяне на резултата се предвиждаше да отпадне изискването в референдума да са гласували с “да” повече от половината от участвалите в него.
Вносителите искат и да отпадне изискването за посочване на постоянен адрес от гражданите при подписка и такава да остане само за местен, а срокът за събиране на подписите да се удължи до половин година.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш