Десислава Борисова пред „Труд news”: Работата ми на доброволец на параолимпийските игри е специфична (СНИМКИ)

Снимки: Личен архив
Десислава Борисова е човек на науката, преподава химия

Задачата ѝ на асистент е да съпровожда делегации от различни държави

Десислава Борисова е далеч от спортните среди. Тя е човек на науката, като преподава химия в две столични училища. Тази година кандидатства за доброволец за Олимпиадата в Париж. Преминава успешно селекцията и заминава за френската столица.

„Кандидатствах за доброволец през Френското посолство в България. Бях доброволец по време на лятната Олимпиада и после останах и за параолимпийските игри в Париж“, разказва пред „Труд news” Деси. 

„Мисията ми този път е много различна. Щастлива съм, защото преминах през жестока селекция и бях одобрена. Преминах и обучение. Тук съм, като асистент на параолимпийска делегация“, допълва още пред нашата медия българската доброволка.

Тя разказва, че по време на Летните олимпийски игри е имала ангажимент, свързан с тенис турнира Ролан Гарос.

„На Олимпийските игри бях на Ролан Гарос и отговарях за публиката. Бях се притеснила, но се оказа лесна задача за мен. Всички доброволци там бяха французи, освен мен. Също така, освен задълженията ми, успях да гледам и мачовете, изживях си момента и усетих емоцията. Създадох много нови приятелства с интересни хора. Някои от доброволците имат страхотна мотивация за това да помагат на Олимпиадата. Това, което ми направи впечатление е, че сред тях имаше много хора на науката. Самата аз също преподавам химия в две училища в София. Правя и докторат по химия. Беше интересно да чуя защо хора, които са далеч от спорта, са там“, разказа още Деси.

На параолимпийските игри тя вече не отговаря за публиката, а е асистент на различни делегации. 

„Първата ми мисия беше свързана с президента на държава извън ЕС. Същинската ми работа за параолимпийските игри започна още на 28 август“.

„Съпровождам делегации на срещи в посолства и министерства, както и на самите мачове. Организирам още транспорт и превод. Този път работата е по-специфична и на по-високо ниво. Извън зоната ми на комфорт е, но е много вълнуващо. Всеки ден имаме различна делегация“, разяснява тя.

Впечатлена е от парижани и от доброволците, които и този път са хора с различни професии.

Доброволците носят еднакво облекло по време на Игрите

„Всеки ден е различен и с разнообразни дейности. Тук екипът е много по-международен. Има французи сред доброволците отново, но те са около 20-30 %. Сред тях пак има хора, свързани с науката, има и професори.  Не го очаквах, мислех, че ще съм тук със спортисти или бивши такива. Разбира се, има и такива. Много съм впечатлена и от това, че голяма част от парижаните са доброволци“, отбелязва българката. 

Отбелязва още, че обстановката във френската столица е спокойна.

„Сравнително спокойно е, има засилена охрана, не толкова, колкото по време на Олимпийските игри, разбира се, защото и самият спортен форум е по-малък“, разказва Борисова.

За щастие на Деси, тя успява да изгледа, като зрител на живо, победата на Ружди Ружди, който спечели златен медал за България в дисциплината – тласкане на гюле. 

„На 31 август бях асистент на България. Безкрайно щастлива съм, че бях част от този специален ден“, с радост казва тя. 

Прави и клип от паметното състезание на Ружди. За спомен...

„Ръката ми трепереше. Уникално е всичко, което преживях, а този момент е запомнящ се за всички ни“, признава младата дама.

Няколко дни след победата, Деси се среща и с българската делегация, като лично успява да поздрави нашите параолимпийци – Стела Енева (хвърляне на диск), Ружди Ружди (тласкане на гюле) и Християн Стоянов (бягане на 1500 м). 

Всички те се срещнаха и с Матиас Фавро, референт за спорта към Френското посолство в България, в олимпийското село на Париж. Фавро се срещна и с един от петимата български доброволци, които работиха по време на спортния форум, а именно - Десислава Борисова. 

Тя успя да се наслади и на града на любовта и неговия символ – Айфеловата кула.

„Въпреки че често идвам във Франция, сега за първи път посетих Айфеловата кула заедно с Националния параолимпийски комитет. Заради дългите опашки не го бях правила до този момент“, откровена е българската доброволка. 

Финалът на параолимпийските игри ще бъде тази неделя – на 8 септември. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Репортажи