Джо Байдън обещава, но не печели

Провалът е в основната инициатива на американския президент и заплашва с големи проблеми неговата партия

Американските демократи не могат да изпълнят своите предизборни обещания: основният законопроект, обещан от президента Джо Байдън, продължава да буксува. Това означава, че обикновените американци, така и не разбраха дали ще могат да получат безплатни детски градини, платен отпуск по болест и евтин достъп до интернет. Най -големият проблем за Демократическата партия е, че членовете на партията на президента, които се подготвят за изборите за Конгреса през 2022 г., не знаят какво могат и какво не могат да обещаят на своите избиратели.

„Това е важна част от законопроекта. Нали, Сюзан?" - така първата дама Джил Байдън реагира на въпрос от две избирателки, които се обърнаха към нея по време на нейно посещение в нов образователен център за проблемите с повишаването на цените на жилищата. По някаква причина тя попита придружаващата я конгресменка Сюзан Уайлд за детайлите на глобалния законопроект, който се разглежда от законодателите и е факт е, че много от демократите нямат никаква представа какво е включено в него и какво не е.

Спомнете си, че американските законодатели бяха погълнати от обсъждането на два законопроекта за инфраструктурата. Като цяло инвестициите в тях се подкрепят от двете страни и разногласията се отнасят до това какво всъщност се смята за „инфраструктура“ и колко пари ще бъдат изразходвани за нея. В резултат на това се родиха два документа. Първият е доста скромен и предвижда финансови инжекции в инфраструктурата в истинския смисъл на думата и там трябва да се отделят пари за развитието на транспортните и интернет мрежите. Вторият е много по-амбициозен, и той просто предвижда да има платен отпуск по болест, безплатна детска градина и други подаръци за не най-високоплатените американски работници.

Демократите могат и сами да приемат двата законопроекта, дори ако републиканците се съгласят с малкия и могат да „прокарат“ големия и мащабния с помощта на законови процедури, тъй като те имат мнозинство в двете камари на Конгреса. Има само един проблем и това е отсъствието на партийното единство.
Левите демократи, които са най-активните в подкрепа на увеличаването на социалните разходи, са готови да подкрепят "малкия" законопроект, но само ако приемането на "големия" законопроект е гарантирано в непроменен вид с изключително впечатляващите $3,5 трлн. в бюджета.

Демократите в центъра са съгласни с "големия" законопроект, но биха искали да намалят неговата разходна страна, в която имаше предложения за ниво от $1,5 трлн., което би направило "големия" законопроект сравним с "малкия". Дискусиите продължават от няколко седмици и не се вижда техния край, въпреки че демократите поеха неофициален ангажимент да завършат този процес до 1 ноември. Проблемът на много демократи е, че договарянето често протича при затворени врати и те не разбират какво точно може да бъде обещано на избирателите. „Ние не искаме да влизаме в контакт с хората и да им казваме, че идеята е добра, но тя още не е оформена в окончателната си версия“, споделя г-жа Уайлд, която придружаваше първата дама, и сподели своите притеснения пред New York Times.

Дори сега може да се предположи, че идеята за замяната на въглищните и газовите електроцентрали с вятърни, слънчеви и ядрени електроцентрали ще изчезне от окончателната версия, тъй като умереният демократичен сенатор Джо Манчин от богатия на въглища щат Вирджиния се противопостави, а в горната камара на Конгреса демократите се нуждаят от желязно единство. Вместо това се разработва идеята за въглероден данък, но все още за нея няма окончателно решение.

Не само той е недоволен от "големия" законопроект, но и от неговата колежка сенаторката демократ Кърстен Синема от Аризона, съобщава агенция Ройтерс, позовавайки се на свои източници, че тя е уведомила колегите си, че няма да гласува за "големия" законопроект без одобрението на "малкия“. Да припомним, че нейните леви партийни колеги не са готови да гласуват за „малкия“ без „големия“. Това, което тя иска, освен едно намаляване на разходите, не е много ясно и нейните колеги дори пишат за това свои колони в медиите, чудейки се дали тя не търси конфликт заради самия конфликт.

Прави впечатление, че някои поддръжници на много от левите демократи стигнаха и до физическо преследване на г-жа Синема: първо, на 3 октомври, група активисти с включени камери на своите телефони я обградиха в коридора на университета в Аризона, настоявайки тя се обяснява, а сенаторката се опита да се скрие в тоалетната, но това не спря активистите и те я последваха и там, което в щата Аризона явно се квалифицира като нарушение на закона. На следващия ден на летището във Вашингтон тя отново беше заобиколена от тълпа от хора с включени камери на своите телефони и започнаха да й крещят. Сенатор Манчин също не успя да избегне от преследване и хора с малки лодки успяха да доплават до неговия дом на вода и му организираха своеобразна протестна акция.

Прессекретарят на президента на САЩ Джени Псаки обясни, че Джо Байдън осъжда протестиращите, проникнали в женската тоалетна след Кърстен Синема, но като цяло подкрепя тяхното право на свобода на словото и на протестите.

Продължителните партийни кавги също влияят негативно на рейтинга на държавния глава и според агрегатора на анкетите FiveThirtyEight, нивото на неговото одобрение е спаднало до 44,8 %, а нивото на неодобрение се е повишило до 49,5%.

Въпреки крайния срок, обявен от демократите, не е необходимо да се чака една гарантирана развръзка на историята, а източниците на Ройтерс обясниха, че сенатор Синема е казала ясно, тя не смята, че е обвързана с някакви "крайни срокове".

(Превод за "Труд" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения