Защо в Азия има толкова много боклук

Нелегалната търговия с отпадъци е печеливш бизнес

Щетите за природата и хората са огромни

Малайзия, Виетнам, Тайланд и други страни в Югоизточна Азия са принудени да се борят срещу нелегален внос на отпадъци от индустриалните държави, включително и от Европа.

В доклад на ООН се описва бизнесът с боклука и пътят на отпадъците от Европа до Азия. Според него криминални играчи използвали дупки в законите и легалните предприемачески структури, за да въртят търговия с отпадъците. Това е едно от най-сериозните престъпления срещу околната среда в момента.

Европейската комисия смята за незаконни между 15 и 30 процента от износа на европейски боклук. Нелегалните приходи от този бизнес годишно възлизат на милиарди евро. Според цитирания доклад на ООН държавите от АСЕАН са внесли над 100 милиона тона метални, хартиени и пластмасови отпадъци на стойност 50 милиарда долара.

В световен мащаб търговията с отпадъци сериозно се промени през последните години - особено, след като през 2018 Китай взе мерки за спиране на нежелателния внос на отпадъци. В резултат от това те се пренасочиха към Югоизточна Азия.

Така държави като Индонезия станаха желана дестинация както за законни, така и за незаконни отпадъци. От 2018 година насам в Индонезия пристигат хартиени и пластмасови отпадъци най-вече от западноевропейски държави, съобщава статистическата служба на страната. Но хартиените отпадъци често пъти са смесени с пластмаса, а това създава сериозна опасност за природата и за здравето, особено на острови като Ява и Суматра. Защото при изгарянето на пластмасови отпадъци се отделят опасни химикали в силна концентрациия, които в крайна сметка попадат в хранителната верига на хората. По селата отровният дим и отровената храна причинява заболявания на горните дихателни пътища и на храносмилането - та чак до ракови заболявания.

Италианската криминоложка Серена Фаварин обяснява, че идеята е да се изнасят отпадъци към държави, в които правилата не са толкови строги, а наказанията с по-ниски. В редица страни нелегалната търговия с отпадъци не попада под ударите наказателното право - това е гражданско-правна тема. Дори когато законът е многократно нрушен, наказанията пак са леки, а това прави бизнеса много привлекателен.

(Със съкращения)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения