Договорът с „Боташ“ е грешка, заяви Николай Денков

В поредица от публикации още от средата на юни тази година “Труд news” съобщи за притеснителни клаузи и неизгодни условия за България по договора с “Боташ”, който бе подписан набързо около новогодишните празници.

Правителството чете “Труд news” и заработи правилно

Газовата схема на служебното правителство задължава държавата с милиарди лева

Неизгодни условия за България

Почти два месеца след като “Труд news” осветли притеснителните клаузи в дългосрочния газов договор с турската енергийна компания “Боташ”, премиерът Николай Денков заговори, че служебният кабинет на Румен Радев е “допуснал управленски грешки”. “Договорът с турската държавна фирма “Боташ”, сключен от служебното правителство, е неравнопоставен за наша сметка”, заяви Денков. И допълни: “Турската фирма “Боташ” получава достъп до българския и до европейския пазар без обратното да е вярно! С други думи, нямаме достъп до турския пазар. Служебното правителство е задало един дългосрочен договор за 13 години и задължава държавата със стотици милиони лева годишно, милиарди лева за тези 13 години, дори при положение, че България не внася заложените количества газ”, каза министър-председателят.

Още на 13 юни 2023 г. “Труд news” публикува информация по документите, подписани за броени дни преди Коледа и Нова година в Турция от служебния енергиен министър Росен Христов и изпълнителния директор на “Булгаргаз” Деница Златева. В случай на предсрочно прекратяване на Споразумението по вина на българските власти, “Боташ” има право на огромни обезщетения, изчислени в милиарди долари. Обезщетението е равно на сумата на “такса услуга” дължима от “Булгаргаз” на “Боташ” за доставка на 53 200 МWh/ден, умножена по броя на оставащите дни до края на Споразумението. Енергийни експерти изчислиха пред “Труд news”, че ако договорът бъде прекратен от 1 юли 2023 г., “Булгаргаз” би следвало да заплати неустойка до края на договора в рамер на 2 161 060 900 долара.

Малко след първите публикации в “Труд news”, енергийният министър Румен Радев призна по време на парламентарен контрол, че Споразумението с “Боташ” е одобрено в заседание от служебното правителство, без министрите да са го виждали. Тогава енергийният министър каза, че това “създава определено напрежение и медийни публикации”. Вчера Румен Радев заяви, че “служебният кабинет не е трябвало подпише договор за 13 години с турската компания “Боташ”, при това договорен в последните седмици на служебното правителство”. И вече е пътувал до Турция с екип от Министерството на енергетиката, както и с директорите на “Булгаргаз” и “Булгартрансгаз” преди седмица в опити да се коригират неизгодните условия за България.

Благодарение на Радев

Светкавичен старт на преговорите

Още на 9 декември 2022 г. по време на визита в Турция, президентът Румен Радев заяви след срещата си с турския президент Реджеп Ердоган в Анкара, че България и Турция очакват “скоро още по-голяма свързаност между нашите енергийните системи”.

Само три дни по-късно, на 11 декември, служебният министър на енергетиката Росен Христов вече имаше среща в Истанбул с генералния директор на турската държавна енергийна компания “Боташ” и подчерта, че благодарение на разговорите и добрите отношения между президентите Радев и Ердоган, “можем да стартираме преговори за системна доставка на газ от Турция”.

Само ден преди Нова година - на 30 декември, вече имаме подписано споразумение между “Булгаргаз” ЕАД и “Боташ”. Подписан е и Протокол между “Боташ”, “Булгаргаз” ЕАД и “Булгартрансгаз” ЕАД.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България