Доц. Весел Кантарджиев: Студеното време може да влоши кожни заболявания като дерматит и псориазис

Снимки: Pixabay

Януари ни посрещна със студ, сняг и... мъгла. Студеното време е неблагоприятно за кожата. Хората с кожни заболявания са тези, които трябва да бъдат особено внимателно и да се пазят от време с минусови градуси. 

"Винаги казвам на пациентите, че не е нужно кокалчетата им да кървят, да изпитват болка или сърбеж, преди да потърсят специализирана помощ", коментира дерматологът доц. Весел Кантарджиев от ВМА. 

Към ниските температури и ниска влажност трябва да добавим и факта, че пием по-малко вода през зимата, както и триенето на кожата в по- Резултатът е по-лоша хидратация на кожата, т.е. суха, лющеща се и сърбяща кожа.

"Студеното време може да влоши възпалителни кожни заболявания като розацея, екзема, атопичен дерматит, псориазис. Сезонът е неприятен и за хората със студова уртикария, която може да се прояви както с леки, така и със сериозни симптоми. При хората, които са свръхчувствителни към студа, при излагане на по-ниски температури се появяват обриви, сърбеж и зачервявания по откритите части на тялото. Като цяло там, където кожата има контакт с въпросния дразнител – например студени предмети. Характерно е, че неприятните симптоми се появяват не веднага, когато сме на студено, а след няколкоминутно затопляне", казва още специалистът. 

Екземата представлява възпалително заболяване на кожата, причинено от различни външни или вътрешни причини. Най-често засяга жени на възраст между 20 и 45 години. Минусовите температури предизвикват интензивно зачервяване на кожата и оточност при пациентите с екзема. Носенето на дрехи от изкуствени материи, вълна или мохер много често провокира обостряне на атопичната екзема. Невродермитите също се обострят. Тогава кожата става суха, лющи се, силно сърбяща е и зачервена, появяват се и възпаления.

Зимата е критичен сезон и за пациентите с акне. 

"Избягвайте „агресивните“ антибактериални сапуни, защото допълнително изсушават: За предпочитане е употребата на различни видове душ олиа – не само при хора с атопичен дерматит, а при всички типове кожа. Не съветвам хората да използват т.нар. кисета и силно абразивни гъби за баня, тъй като допълнително нарушават защитния слой на кожата", съветва дерматологът.

Важно е да се нанасят хидратиращи и едновремно омазняващи кремове, особено върху изложените на студ и вятър части от тялото. Дамите, а при желание и господата, да използват защитни балсами за устни, както и да се пият поне 2 литра течности на ден.

В планината хората също трябва да защитят лицето и ръцете си.

"В „златното време“ за ски, сноуборд и шейни кремът с UV фактор е повече от задължителен. Оказва се, че в планината можем да „пламнем“ досущ като на морето", казва доц. Кантарджиев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве