Доц. д-р Жана Казанджиева, дерматолог: Тенът не пази от слънчевата радиация

Доц. д-р Жана Казанджиева съветва да не прекаляваме със слънцето, въпреки фотозащитата.

Меланомът при жените най-често е по краката, при мъжете - на гърба

Нанасяйте фото­защита половин час преди да излезете навън

Малигненият меланом - един от най-злокачествените тумори в човешкия организъм - се среща 20 пъти по-често при бялата раса. Оттам нататък рискът се увеличава с възрастта и продължителността на излагането на слънце. Статистиката показва, че при 42% от жените, заболели от меланом, той е в областта на долните крайници, докато при мъжете локализацията е по гърба и гърдите. Но всичко е строго индивидуално, подчертава доц. д-р Жана Казанджиева от Клиниката по кожни и венерически болести в Университетска болница “Александровска”.

От голямо значение са получените изгаряния в детството. Хората от възрастовата група 50-60+ си спомнят как в миналото родителите са ги държали дълго на плажа, за да получат хубав тен. На практика се оказва, че неконтролираното излагане на детската и юношеската кожа на слънце е един от основните рискови фактори за меланом. Съществува математическа зависимост, че рискът от малигмен меланом е право пропорционален на изгарянията в детството. В колкото по-ранна възраст сте изгаряли на плажа, толкова по-голям е рискът като възрастен да заболеете от рак на кожата.

Проблемът е и генетичен. Хора, които вече имат диагностициран меланом в семейството си, трябва да се проверяват много по-често от другите. Според приетите европейски правила пациентът трябва да се оглежда сам един път месечно, а при дерматолог - веднъж годишно. Когато обаче кожата му е от първи тип - бяла, никога не почерняваща, а само изгаряща, има рижа коса, сини очи, много лунички, рискът е особено голям. Вторият тип кожа също е рисков - това е т. нар. скандинавски тип. Ако сте от тези групи, проверявайте се при дерматолог два пъти годишно, съветва доц. Казанджиева.

Когато сами се оглеждаме, трябва да следим за “синдрома на грозното пате” - нова бенка или такава, която изглежда различно, нараснала е или границите є са се размазали. Такова откритие трябва веднага да ни отведе при дерматолог.

Тревожни симптоми са рана на кожата, която не зараства, пигмент, който е извън границата на бенката, червенина или оток около нея, болка в областта на бенката, както и промяна в самата повърхност, поява на възелче вътре в нея. Всички тези симптоми могат да бъдат безобидни, но в много случаи са ранните признаци на меланома.

Хората, придобили тен, да не се лъжат, че вече са защитени от слънчевата радиация, предупреждава доц. Казанджиева. На практика тенът на кожата се равнява на фотозащитен фактор 3-4. Никой не си купува защитно средство с такъв фактор, а започваме от 30 нагоре. Погрешно е схващането, че не можеш да изгориш в облачно време. Около 80% от UV лъчите проникват през облаците. Заблуда е също, че не можеш да изгориш във водата, още повече, че тя отмива повечето от мазилата. Грешно е твърдението, че с фотозащита можем да стоим по-дълго време на слънце. Тя е създадена да пази, но не и да удължава престоя. Ако сте на плажа, трябва да се подновява на всеки 2 часа.

Важно е да се знае, че фотозащитата започва да действа около 30 минути след нанасянето. Така че трябва да се намажем, преди да излезем от къщи или да отидем на плажа. На съвременните телефони под прогнозата за времето има изписан UV индекс. Той се променя в рамките на деня. Само ако е 1 и 2, можете да излезете навън без защита. От 3 нагоре в градски условия трябва да си сложите фактор 20 или 30. Ако индексът е 8, дори в града трябва да носите защитен фактор 50. Толкова и повече се носи на плажа и в планината.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве