Да са четвърти партньор в кабинета настояха изненадващо от формацията
Тонът бил агресивен
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство бяха временно спрени днес следобeд, след като от ДПС на Доган изненадващо поискаха да са четвърти партньор във властта. На това тяхно настояване категорично се противопоставили и трите преговарящи формации - ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН. Даден е срок до утре на “Демокрация, права и свободи - ДПС” да решат дали ще дадат безусловна подкрепа, или ще блокират преговорите с претенциите си.
Парламентарната група ДПС- ДПС, която до вчера предлагаше безрезервна подкрепа за кабинет, промени позицията си.
От ДПС-ДПС обяснили, че техните членове са поставили въпроса срещу какво дават подкрепа и били категорични, че трябва да преговарят, за да получат адекватно на тежестта си участие във властта. Участници в преговорите разказаха, че в предишните дни представителите на ДПС-ДПС с недомлъвки подхвърляли, че би било редно да получат два-три зам.-министерски поста и евентуално места в агенции, където мандатите на членовете са изтекли.
Тази сутрин, още в началото на преговорите, претенциите им изведнъж станаха дръзки, разказаха пред “Труд news” преговарящи. От ДПС-ДПС дори имали формула - да се намалят с по един министрите на трите партии. Така и на ДПС-ДПС безболезнено, по техните думи, щели да се осигурят три министерски поста.
След съобщението на ДПС-Доган от неделя, че заявяват “готовност за участие в разговори за постигане на едно по-широко съгласие за реализацията на важни за страната приоритети, в това число и за разговори за подкрепа за съставяне на редовно правителство” във фейсбук групата “Аз подкрепям Ахмед Доган” заваляха критики към ръководството на формацията. “Моето виждане е, че трябва да се подкрепи, но безусловна подкрепа няма. Подкрепа, с цел контрол и благоприятна среда за развитие на бизнес и равенство над общини и фирми. Не са важни министерствата само, има и агенции, и дирекции”, написа член на групата. Подобни постове принудиха модераторите да призоват за търпение.
В ранния следобед Джевдет Чакъров и Джейхан Ибрямов са поискали да се консултират лично с Ахмед Доган. Върнали се с още по-големи претенции и по-агресивен тон, разказаха пред “Труд news” участници в преговорите. Това накарало останалите участници да предложат временно спиране на разговорите и подновяване в днешния ден.
След като излязоха публикации за временно спрените преговори, от ДПС-ДПС разпространиха становище, в което посочват, че отхвърлят внушенията, че ДПС “извива ръце” или има скрити намерения, свързани с постове. “Тези слухове са насочени към дискредитиране на усилията за формиране на управленско мнозинство и отклоняват общественото внимание от същността на конструктивния диалог, който провеждаме. Вярваме, че фокусирането върху реалните предизвикателства пред страната е ключът към намирането на устойчиви решения”, пише в позицията.
Формула на бъдещото управление: 11/4/4
• Росен Желязков, като кандидат за министър-председател, ще получи първия проучвателен мандат от президента в сряда.
• Вицепремиер и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев - ГЕРБ
• Вицепремиер без портфейл с ресор силови министерства - Атанас Зафиров - БСП-ОЛ
• Вицепремиер от ИТН - Все още неясен
Министерства на ГЕРБ-СДС:
• Министър на вътрешните работи - Даниел Митов
• Министър на финансите - Теменужка Петкова
• Министър на образованието и науката - Красимир Вълчев
• Министър на външните работи - Георг Георгиев
• Министър на правосъдието - Георги Георгиев
• Министър на земеделието и храните - остава Георги Тахов
• Министър на енергетиката - Жечо Станков или остава Владимир Малинов
• Министър на туризма - остава Евтим Милошев?
• Министър на отбраната - остава Атанас Запрянов?
• Министерство на електронното управление - остава Валентин Мундров?
Министерства на “БСП - Обединена левица”:
• Министър на труда и социалната политика - Борислав Гуцанов
• Министър на регионалното развитие и благоустройството - Иван Иванов
• Министър на околната среда и водите - Манол Генов
• Министър на младежта и спорта - Иван Пешев
Министерства на “Има такъв народ”:
• Министър на икономиката - Петър Дилов
• Министър на транспорта и съобщенията - Гроздан Караджов
• Министър на здравеопазването - Силви Кирилов или Андрей Чорбанов
• Министър на културата - Мариан Бачев
Механизъм за вземане на решения*:
Чл. 6. За осигуряване на ефективно управление между страните се създава Съвет за съвместно управление (наричан за краткост ССУ).
6.1. Цел и задачи на ССУ:
ССУ се създава с цел координация на управлението между страните.
6.2. Състав на ССУ:
- ССУ включва до трима представители от всяка политическа формация, участваща в споразумението за съвместно управление.
- Членовете на ССУ могат да бъдат партийни лидери, депутати или други лица, определени от съответните формации.
- В заседанията могат да участват и министри или експерти по конкретни въпроси, след съгласуване между страните.
6.3. Ротационен председател:
- Заседанията на ССУ се ръководят от ротационен председател, който се избира на ротационен принцип за срок от 3 месеца.
- Задачата на председателя е да организира дневния ред, да модерира заседанията и да осигурява изпълнението на приетите решения.
6.7. Решения, свързани с работата на Министерски съвет:
- Всяка законодателна инициатива на Министерски съвет се съгласува предварително от страна на ресорния министър с председателя и/или заместник-председателите на съответната постоянна комисия в 51-то Народно събрание от парламентарните групи на страните. Необходимо е предварително да бъдат информирани страните, преди да се обяви законопроект за обществено обсъждане. Законопроектите се внасят в Народното събрание след предварително съгласуване между страните.
- При планирани освобождавания и назначения на ръководители и заместник-ръководители, на второстепенни разпоредители с бюджет и публични предприятия, предварително и едновременно се информират министър-председателят и неговите заместници.
*Със съкращения
Попълване на квотите на Народното събрание в независими органи, избирани изцяло или частично от парламента*:
Страните ще предложат методика, която ще надгради парламентарната практика за подготовка на избора на членове на органите, които изцяло и частично се избират от Народното събрание в следните насоки:
- Ще се предвиди отделна проверка за интегритет, предхождаща проверката за наличие на изискуемите професионални качества в ресорната комисия в НС.
- Сроковете за провеждане на тези процедури ще бъдат достатъчни, за да гарантират задълбоченост на всички проверки и изслушвания и реално обществено участие.
Всяка страна предлага самостоятелно кандидатури, съобразно вътрешните си процедури и носи политическа отговорност за номинациите си.
По отношение на колегиални органи, при които в председателя са концентрирани твърде много правомощия, страните поемат ангажимент да обсъдят промени в съответните закони с оглед на по-голяма прозрачност на процесите и по-равномерно разпределяне на правомощията между отделните членове.
В срок до 30 дни от подписване на настоящото споразумение страните изготвят и подписват хронограма за избор на контролни и регулаторни органи, при която всички органи с изтекъл мандат следва да бъдат попълнени в рамките на 1 година от подписването на настоящето споразумение.
Приоритетни органи, чието попълване започва непосредствено след приемане на хронограмата са: Висш съдебен съвет, омбудсман, Комисия за противодействие на корупцията, Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество, Сметна палата.
Когато за избора на членовете на съответните органи е необходимо мнозинство от 2/3 от народните представители, страните ще решават съвместно относно възможна подкрепа на номинациите, представени от други парламентарни групи и координирано ще подкрепят съответен брой кандидати, които в най-голяма степен съответстват на изискванията на Конституцията и закона и принципите на това Споразумение.
*Със съкращения
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш