Древните римляни играли, яли и се облекчавали в банята

Жените посещавали баните сутрин.

Къпането е само едно от заниманията им

Жените посещавали термите сутрин, мъжете - следобед

Древният Рим изгражда впечатляваща цивилизация. Римляните, като създатели на най-дълго просъществувалата империя в историята, имат огромен принос в изкуството, културата и науката. Някои от техните най-забележителни и поразителни постижения са римската архитектура и градската инфраструктура. Римските пътища например са съществували векове, а някои са оцелели и до днес. Римляните са били невероятно далновидни и в планирането на своите градове.

Може би най-интригуващата характеристика на много от тези градове са римските бани, гигантски обществени сгради за здраве, спорт, забавление и релакс, които били изграждани във всеки римски град и село. По-богатите имали бани в дома си, а най-заможните построявали обществени къпални, които подарявали за ползване от гражданите. Римляните трябвало да ги посещават поне веднъж дневно, за да спазват добра лична хигиена. Те заплащали символична сума, а децата влизали безплатно. Има сведения, че баните са се ползвали разделно – жените ходели сутрин, мъжете – следобед, но това не е съвсем сигурно.

Освен място за хигиена, релакс и лечение на болести, къпалните са били важни социални центрове, където са се обсъждали и решавали държавни дела. От днешна гледна точка може да ни изглеждат необичайни някои дейности, които са били традиционни за редовните посетители на римските бани.

Зъболечение

Изненадващо, римските бани може да са били мястото, където древните зъболекари са усъвършенствали занаята си. Зъбите на възрастни хора са открити в отводнителните канали на стари римски бани. Това показва, че римляните може би са работили върху своята перлено бяла усмивка по време на часовете за къпане.

Интересното е, че те са имали навик за устна хигиена, макар и много специфична: като основно средство са използвали течност, направена на базата на... урина. Амонякът в урината служи за отстраняване на плаката от зъбите.

Физически упражнения

Римляните спортували, а после се изкъпвали.

Римляните са ценели упражненията, може би дори повече от фитнес ентусиастите днес. Следователно римските бани са служили и като гимнастически салон. В тях има специално помещение, наречено палестра, от което започвало посещението на къпалнята. Обикновено посетителите (и посетителките) се занимавали със спортове като игри с топка, бягане, фехтовка, а след това отивали да плуват, но не веднага, а след като внимателно изчегъртат от тялото си мръсотията.

Стригилът служел за изстъргване на мръсотията от тялото.

Преди да започнат тренировката, те внимателно се сапунисвали, но не със сапун, а със зехтин. След края й изстъргвали сами или с помощта на робите си маслото, потта и мъртвите кожни клетки с извит инструмент, наречен стригил. Това ставало в тепидариума, където се извършвало също обезкосмяване на някои части от тялото, масажи, лечебни процедури. Чак тогава се изкъпвали в басейните с топла вода, където стоели дълго.

Закуски и игри

В къпалните се е яло и пило.

В каналите на баните има и други интересни находки, освен зъби. Те са пълни с чаши, чинии и съдове. Това показва, че римляните обичали да похапват в банята.

Много древни поети също отбелязват, че къпещите се често дъвчат нещо. Например Марк Валерий Марциал описва човек, който яде яйца, маруля и риба в банята. В някои къпални имало специални „менюта“, които са оцелели и до днес - в селските бани на Херкуланум (близо до Помпей) се споменават ядки, мас, хляб, котлети, колбаси с указание за цената.

Не всички харесват подобни практики: Плиний Старши например ги намира за признак на лошо възпитание. Но като цяло храненето в банята за римляните е било съвсем обикновено нещо.

Фригидарият е не само вид кафене, а и игрална зала. Археологически разкопки са разкрили например зарове и други игрални елементи. В това помещение музиканти, поети, комедианти, танцьори са забавлявали къпещите се, докато похапват или пийват вино. 

Тоалетна

Обществените тоалетни са били място за социално общуване.

Ако римлянинът се е тревожил за стомаха си след хранене, игра и упражнения, баните са решението на този проблем. Там са монтирани гигантски и добре оборудвани обществени тоалетни с дълги мраморни седалки с дупки. Да ги използва човек в днешно време обаче няма да му е никак приятно.

Може би най-отблъскващото устройство в тези тоалетни е ксилоспонгията, малка гъба, прикрепена към пръчка, която се използвала вместо тоалетна хартия. Проблемът е, че в обществените тоалетни, включително баните, такава гъба не била за еднократна употреба. Освен това тоалетните често били лошо осветени, а стените и седалките - мръсни.

Този странен инструмент, наречен ксилоспонгия, не е бил за еднократна употреба.

От една страна, римската цивилизация е била изключително напреднала за времето си. От друга, съвременните обичаи, навици, технологии и познания ни правят изключително скептични към много обичайни в древността практики.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл