Заемът ще е с по-високи лихви от пазарните, обясни служебният енергиен министър Росен Христов
Разговори с “Газпром” - само в краен случай
Служебният кабинет отпуска заем от 800 млн. лв. на държавното газово дружество “Булгаргаз”, обясни служебният министър на енергетиката Росен Христов след заседанието на Министерски съвет. Средствата ще бъдат осигурени от бюджета, а компанията ще плаща по-високи от пазарните лихви в момента за кредита, обясни още Христов. Водени са и разговори с различни финансови международни институции, за да може “Булгаргаз” да вземе и дългосрочен заем, с които да върне на държавата отпуснатите средства.
Въпреки необходимостта да тегли заеми, “Булгаргаз” бил в добро финансово състояние и не работел на загуба, подчерта Христов. Той допълни, че парите са необходими на компанията заради ниската събираемост от топлофикациите в страната, като само столичната дължи на “Булгаргаз” близо 300 млн. лв.
Не липсата на пари обаче е причината да се бавят договорените и бъдещи контракти за доставки на втечнен газ, а липсата на слотове за разтоварване на танкерите. Според контракта с американската компания, наследеният от кабинета “Петков” танкер с американски газ трябва да дойде на 19 август, но това вероятно няма да е възможно заради липсата на слот за разтоварването му, подчертаха експерти. Бившият депутат от ГЕРБ Делян Добрев пък бе категоричен, че от пристигналите досега два танкера с американски газ у нас не е внесено синьо гориво, а е разпродадено на Гърция и Турция. Вместо това е закупен руски газ през посредници с 30 на сто надценка спрямо цената на “Газпром”.
Служебният енергиен министър Христов обаче е категоричен, че разговорите с “Газпром” са последен вариант за решаване на проблема с липсата на достатъчно количества газ за зимата. Той подчерта, че газ има до края на зимата, но е уверен, че има откъде да се намери и такъв за нуждите до края на годината. Вече са пристигнали 3-4 оферти, но “повечето” са за втечнен газ, а слотовете за разтоварването му липсват, а частните компании, които предлагат такива го правят при неизгодна цена.
Междувременно руският сенатор Алексей Пушков написа в Телеграм, че няма причина за възобновяване на доставките от “Газпром” към България. “Мисля, че на България трябва да се даде възможност да направи това, което толкова отчаяно искаше да прекара зимата без руски газ”, пише той.
Служебният енергиен министър коментира и евентуалните поредни срокове за завършване на интерконектора с Гърция. Според него той трябвало да бъде готов до началото на септември. “Внесени са отново всички промени за управата на оператора на гръцкия интерконектор”, заяви той след заседанието на МС.
Христов отбеляза, че по проекта има сериозни забележки от институции и те са свързани с експлоатацията и сигурността на обекта. “Тук говорим за пожарна безопасност. Няма как да пуснем обект, който не отговаря на системите за безопасност”, обясни служебният енергиен министър.
“Противно на всички спекулации и опити да се извлекат политически дивиденти. Нашето правителство не само, че не се опитва да спре интерконектора, а сме впрегнали около 30-40 човека от няколко министерства, които ежедневно полагат усилия този интерконектор да бъде пуснат в срок”, заяви още Христов.
Ако газовата връзка заработи
Прогнозите са на държавното дружество
Прогнозите на “Булгаргаз” са синьото гориво да струва 269,29 лв./MWh през октомври.
“Булгаргаз” обяви, че прогнозната цена на природния газ за октомври е 269,29 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) или 137,69 евро/MWh, изчислена по фиксинга на БНБ. Цената е образувана на база прогнозни стойности на ценообразуващите компоненти към 11 август и при условие, че газовата връзка с Гърция бъде въведена в търговска експлоатация преди 1 октомври тази година. Окончателното предложение на дружеството ще бъде депозирано в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на 1 октомври.
От “Булгаргаз” обясняват, че цените на европейските газови пазари на 10.08.2022 г. за доставка през октомври са в приблизителен размер от 209 евро/MWh.
КЕВР ще реши каква окончателно ще е цената на газа за август на 12-ти този месец. От “Булгаргаз” поискаха тя да е 287 лева за мегаватчас без данъци и такси, което е с 54 на сто повече спрямо юли.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш