Ева Кайли призна за парите и ролята си в „Катаргейт“

Португалската евродепутатка от левицата Ана Гомес заяви, че тарторът на корупционната схема - италианецът Антонио Пандзери, бил агент на специалните служби на Мароко.

Арестуваната по корупционния скандал гъркиня “пропя”

Антонио Пандзери бил агент на Рабат, а и доверен човек на Париж

И ЕК затъва в далаверата - Жозеп Барел също е заподозрян

Арестуваната в Брюксел гъркиня Ева Кайли, която преди седмица бе свалена от поста зам.-шеф на Европарламента заради участието ѝ в корупционния скандал “Катаргейт”, “пропя” пред белгийския съдия-следовател Мишел Клез. Съобщавайки за последния ѝ разпит от магистрата, медиите в белгийската столица подчертават, че високопоставената до неотдавна дама била признала ролята си на “острие” в схемата на бившия италиански евродепутат Антонио Пандзери. Тоест казала си, че е била основната фигура в убеждаването на депутатите в Европарламента да приемат решения с цел защита на интересите на Катар и Мароко, срещу което двете страни ръсели яки подкупи.

Освен това, въпреки че в първите дни след задържането ѝ Ева Кайли отричаше да знае нещо за намерените в дома ѝ и у нейния баща към 750 000 евро, завчера тя признала съпричастността си с наличието на парите под семейния покрив.

В разпита белгийските магистрати били установили също така със сигурност, че благодарение на отговорния си пост в Европарламента, Ева Кайли била разбрала предварително за готвения от брюкселската прокуратура арест на Антонио Пандзери и дясната му ръка - нейното гадже Франческо Джорджи, като ги била предупредила да се спасяват. Интересен е фактът, че по начало гъркинята не била в списъка на магистратите на лицата за задържане, но засеченото със специални средства въпросно предупреждение и намерените от полицаите при обиск в дома ѝ стотици хиляди евро накарали Мишел Клез и хората му да я арестуват.

А португалската евродепутатка-социалистка Ана Гомес набеди в интервю за в. “Ла Стампа” тартора на “Катаргейт” и неин бивш колега от Италия Антонио Пандзери, че е агент на специалните служби на Рабат. Който през целия си престой в Европарламента бил защищавал интересите на Мароко що се отнася до отношенията му с ЕС в енергетиката, риболова и признаването на незаконно окупираната Западна Сахара за негова територия, като едва напоследък италианецът работел за лъскането на имиджа на Катар. Ана Гомес загатва също така, че Пандзери може би е човек и на Париж, тъй като негов пръв съмишленик в отстояването на каузата на Мароко в Европарламента бил френският евродепутат-социалист Жан Парно. Той пък въобще не криел връзките си с Рабат, като ги демонстрирал на всеослушание, нито пък тези със службите на собствената си страна. Ана Гомес подчертава още, че измежду другите марокански лобисти в Европарламента Антонио Пандзери бил “най-лош” и “най-перверзно действащ”.

За “качествен скок” на разследването на брюкселската прокуратура на аферата “Катаргейт” авторитетният римски всекидневник “Република” определи инициираното от магистратите предсъдебно дирене за участие в скандала и на видни представители на Европейската комисия. И по-специално на чиновници в нейното “дипломатическо ведомство”, което ръководи испанецът Жозеп Борел. Защото сред събраните от съдия-следователя Мишел Клез документи изпъквал доклад на белгийските тайни служби, според който “функционери” на “външното министерство” на Борел също били замесени срещу подобаващи рушвети в нелигитимната подкрепа на Катар и Мароко.

“Република” подчертава, че ако брюкселските магистрати съберат достатъчно доказателства за хипотетичната засега тяхна теза за активно участие на хора на ЕК в корупционния скандал, това щяло да бъде “истински атентат срещу сигурността на Европа и опасност за демократичните баланси в Европейския съюз”.

Доста любопитно пък е името, което Мишел Клез и хората му са дали на разледването - “Operation Mezzo”, което е френско-италианско и може да се преведе като “Операция по средата” или “до средата”. С други думи направеното досега от брюкселската прокуратура може да се смята само като начало на разплитането на зловеща далавераджийска паяжина, оплела институциите на европейската власт. Където италианският термин “voto di scambio”, тоест подменен вот или действия на народните избраници за лична облага, а не в името на техните избиратели, вече е меродавен.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа