Еврика! Лекуваме COVID-19 с препарат за прасета

Снимка: Пламен Стоименов
Български екип е близо до откриване на лекарство срещу коронавируса, съобщи на брифинг здравният министър Кирил Ананиев.

Ивермектин се използва за паразити при животните и за т. нар. “речна слепота” 

30 доброволци вече участват в изпитване

Антивирусният ефект е непостижим

Български екип е близо до откриване на лекарство срещу коронавируса. Сензационната новина съобщи на извънреден брифинг в здравното министерство Кирил Ананиев.

Шефът на Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов обясни, че през май у нас е стартирало клинично изпитване с лекарствен продукт “Ивермектин” . Екипът, възложителят и компанията-производител са български. До момента са набрани 30 пациента, а изпитването се провежда в 9 болници у нас. Шефът на ИАЛ поясни, че медикаментът “Ивермектин” се използва от десетки години при инфекции, предизвикани от паразити. “Той е с познат профил на безопасност”, увери Кирилов.

Лекари - хуманни и ветеринарни, коментираха пред “Труд”, че не става въпрос за откритие на лекарство срещу коронавирус, а за използване на медикамент за краста по свинете, за вътрешни и външни паразити като глисти, бълхи, въшки и други по кози, овце, кучета, крави и др. Лекарството е познато от края на 70-те години. Но при животни, които са третирани с него не могат да се използват млякото и месото минимум един месец, тъй като са токсични.

За използването на “Ивермектин” за лечение на болни с COVID-19 в България се заговори в началото на април, а повод бе проучване на австралийски учени, които твърдяха че медикаментът може да убие вируса за 48 часа в лабораторни условия. Проучването им бе върху клетъчни култури, а антивирусния ефект се оказа, че се постига при концентрация 10 на четвърта степен по-висока от допустимата, т. е. при силно токсична доза, която освен вируса би убила и болния.

Ивермектинът се използва и при хората за лечение на някои заболявания, причинени от паразити. Сред тях е т. нар. речна слепота /онхоцеркоза/, която поразява хора в по-топлите страни, коментира в края на април шефът на Българската агенция за безопасност на храните проф. Паскал Желязков. Той подчерта, че в “България няма разрешение за прилагане на Ивермектин върху хора. Използването на ветеринарномедицински продукти при хора е Незаконно и представлява реална опасност за тяхното здраве и живот.” 

Липсата на разрешение за прилагане на медикамента е наложила провеждането на клинично изпитване. “България е първата държава в ЕС, която стартира клинично изпитване с “Ивермектин”, похвали се шефът на ИАЛ Богдан Кирилов на днешния брифинг. Твърдението му се оказа невярно, тъй като в Испания се провеждат две такива изпитвания.

Медикаментът поразява черния дроб

“Ивермектин” предизвиква тежки поражения върху черния дроб, а в 70% от случаите се наблюдават и поражения върху периферната нервна система. Тези странични действия на медикамента са описани в учебника “Тропическа медицина” на Кралското дружество.

Там е посочено, че “Ивермектин” се прилага върху болни с филариоза в африканските страни.

Проверка на “Труд” установи, че изпитването с “Ивермектин” е регистрирано в ИАЛ от българска компания, която е и спонсор на проучването. Записано е, че в него трябва да участват 120 пациенти, 80 от които на възраст от 18 до 65 г., а 40 над 65 г. Предвидено е да се провежда в две групи - на едната се прилага “Ивермектин”, а на втората - плацебо. Посочено е, че доброволците които се третират с медикамента трябва да са с положителна PCR проба, до 72 ч. Друго условие е да са с лек до умерен COVID-19. “Ивермектинът никога няма да стане лекарство срещу COVID, защото концентрациите, при които убива вируса са непостижими. Това е лекарство за убиване на глисти”, коментира пред “Труд” фармакологът проф. Георги Момеков, който е написал дори статия по темата.

 

Д-р Иван Вангелов, ветеринар от Пловдив, пред “Труд”: Вмирисва месото на животните

Не го даваме при крави за мляко - забранен е за човешка консумация

- Във връзка с медикамента Ивермектин, който ще бъде прилаган за лечение на пациенти с COVID-19, за какво го прилагате при животните?
- Използва се за обезпаразитяване - външно и вътрешно - кърлежи, бълхи, кръвосмучещи и белодробни и стомашночревни. Ивермектин е познат отдавна, първото му излизане, ако не греша беше още през 1986/87 година от една американска компания, но после много фирми започнаха да го произвеждат. У нас са познати няколко вида, имаме и на “Биовет” - Пещера, познат като “Пандекс”. Има поне десетина вида препарати със съставката Ивермектин.

- Т. е. широко проложим при всякакви животни - кучета, котки, прасета, крави..
- Да, да. Но се използва в определени моменти - не се прилага при лактиращи животни, защото има активен период при месото от 28 до 63 дни според вида Ивермектин. Имал съм случай при овца, когато не се спази срока, месото започва да мирише, не става за консумация. Не е разрешен за употреба при крави, чието мляко е предназначено за човешка консумация. Не го дават да се консумира вътрешно, а те ще го прилагат инжекционно.. Как ще стане тази работа - не знам.

- А как гледате на пробното му прилагане върху хора с коронавирус?
- Това са препарати, създадени най-вече за поносимост при животните. Как ще стане - не мога да се съглася. Човек в болнично състояние само да чуе нещо, което може да помогне при това заболяване и не се замисля много.

 

През 2015 година

Нобелова награда за откритие

Уилям Кембъл и Сатоши Омура спечелиха половината награда от Нобела за медицина през 2015 година за разработване на ново лекарство - Avermectin, което драстично е намалило разпространението на т. нар. “речна слепота” (онхоцерциаза - заболяване, причинявано от паразити, пренасяни от мухи) и на “слоновата болест” (елефантиаза, известна още като лимфна филариаза). Те споделиха наградата със Юю Ту - създател на Artemisinin, намалил смъртността от малария.

Кембъл е експерт по паразитология и показва, че компонент от една от бактериалните култури на Омура е забележително ефективна срещу паразити в домашни и селскостопански животни.

Този биоактивен агент бива пречистен и получава названието “авермектин”, впоследствие химически модифициран до още по-ефективното съединение Ивермектин - ефикасно убиващо паразитните ларви при хора.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве