"Канада е петият най-голям производител на ГМО-храни в света. В тази реалност на „свободна търговия“ това ще доведе до навлизането на ГМО продукти и суровини без знанието и желанието на европейците", заяви българският евродепутат Момчил Неков в деня на откриването на пленарната сесия в Страсбург, цитиран от своя пресофис.
В Канада няма задължително отбелязване на ГМО продуктите. Това означава, че ако подпишем Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с канадците, тези продукти ще навлязат в ЕС и така ще се окажат на нашата трапеза, без дори да знаем за това.
В момента в ЕС голяма част от държавите членки са въвели забрана върху производството на генетично модифицирани култури и организми. България е една от тях. Основното съображение е, че ефектите върху човешкото здраве и околната среда са несигурни и крият рискове. Консумацията на продукти с ГМО може да има ефект в дългосрочна перспектива върху човешкото здраве.
Интересите на валонските земеделци и жители беше един от аргументите, поради които френскоговорящата белгийска провинция отхвърли споразумението с Канада. „Със своето решение от миналата седмица валонският парламент се оказа единственият, който се е вслушал в искането на своите граждани и това е похвално“ заяви българският евродепутат. Той завърши своето изказване с апел към българския министър-председател да не подписва споразумението с Канада.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш