Един въпрос към д-р Емилова: Лекарствата за кръвно са опасни

Визитка

Д-р Емилова завършва медицина през 1969 г. и придобива специалности по вътрешни болести, ревматология и кардиология. Има и магистратура по здравен мениджмънт. Основава своята клиника през 1993 г., като прилага в нея метода на Лидия Ковачева, наречен омекотено гладуване с плодове и чай. От тогава до 1 април тази година през нея са минали над 51 500 пациенти и огромната част от тях са излекували с този метод тежки хронични заболявания, обявени за нелечими. През 1997 г. д-р Емилова става единственият български член на Лекарската асоциация към Обществото за натурална хигиена на САЩ.

Въпрос: Какви са опасностите от дълго приемане на лекарства за високо кръвно налягане? 

Отговор: Продължителното приемане на лекарства за хипертония (според европейската асоциация на кардиолозите оптималното кръвно налягане е 120 на 80. Стойности за систолата над 120 се водят за високо кръвно налягане.)
не само не решава проблема, а го задълбочава. Диуретиците например, които се предписват най-напред на пациента с хипертония трябва да изхвърлят излишната сол от тялото. Но заедно с това те отнемат вода от клетките. Как се отразява това на мозъка, който съдържа над 70 процента вода? С главоболие, замаяност, дезориентираност при по-възрастните пациенти. Заедно с изхвърлянето на натриев хлорид тялото е принудено да изхвърли и калий. Намаляването на калия в кръвта води до екстрасистоли, до тежки аритмии и дори смърт в някои случаи. Затова диуретиците са опасни в дългосрочен план. Лекарствата не са като бонбонките, които даваме на децата, внушавайки им, че от това болката ще спре и нищо лошо няма да им се случи.

Другите лекарства за високо кръвно, които се предписват – бетаблокерите, могат да забавят сърдечната честота и това да доведе до сериозни проблеми. Те се отразяват значително и на сексуалните функции, особено при мъжете. Лекарствата  потискат сексуалната функция и това може да доведе до импотентност. Но докато в клиниката под лекарски контрол пациентите ни спират диуретиците, ние не бързаме да спираме бетаблокерите изведнъж, защото това е опасно за човек, който ги е вземал в продължение на години. Внимателно, под лекарски контрол намаляваме дозата им в хода на лечебното гладуване. Има и други лекарства за хипертония, които също  имат странични ефекти, но на тях ще се спрем по-подробно в друга публикация.

Статистика:
Сега в света живеят над 1 300 000 000 души с високо кръвно налягане  (през 1990 г. са били 650 000).  
Само в САЩ – една от страните с най-много хипертоници на глава от населението, има 68 млн. души с високо кръвно налягане. Те харчат по 47 млрд. долара за лекарства годишно. 
Въпреки огромните суми, които се харчат за лекарства, терапии и хирургия, смъртността, която е свързана с хипертония, не намалява. Всеки час в света умират по около 1000 души от инфаркти и инсулти, свързани с високото кръвно налягане. 

Цитат на седмицата: 
Целта на медицината е да предотврати заболяването и да удължи живота, идеалът на медицината би бил да направи лекаря излишен.

Д-р Уилиям Мейо

Герой на месеца:

Радостина Станчовска:

“Преди да направя 18 дневния режим на плодове и чай с мед и 10 дневното захранване в клиниката на д-р Емилова, не можех да изляза навън. Веднага сенната хрема, от която страдам вече години наред, се появяваше с всички ужасни симптоми: кихане, сълзене на очите, запушване на носа. Трудно дишах. Бях постоянно уморена. Когато след лечебното гладуване се върнах в Австрия, където живея, излязох сред природата и очаквах да почна да кихам и да се задушавам. Не се случи. Продължавам да следвам съветите за хранене, изключих напълно млечните продукти, месо хапвам изключително рядко и се чувствам отлично.” 
Д-р Емилова: Такъв е механизмът на този велик метод, лечебното гладуване: изчистването на тялото от токсини, които затрудняват и объркват имунната система и предизвикват нейната свръхреакция към безобидни външни дразнители. Метод, който балансира всички процеси в тялото, в резултат на което кръвната захар и холестеролът също се нормализират (както стана и при Радостина). 

Рецепта на Веселин Станков, диетолог и лектор в клиниката

Бобени кюфтета

300 г сварен боб
1 глава обелено и настъргано цвекло
100 г измити и накълцани гъби без пънчетата
накълцани стрък праз, 3 стръка зелен лук
100 г фини овесени ядки
200 г тофу
подправки: хранителна мая, чубрица, кимион, черен пипер, слънчогледови семки, смлени в кафемелачката. 

Приготвяне: 
От съставките омесвате „кайма“. Добавете в сместа един бакпулвер. Ако тя не стане хомогенна, може да сложите и малко слепващ агент – 1 лъжица смляно ленено семе, разбъркано с 1 лъжица вода. 
Оставете сместа да отлежи една нощ в хладилника. 
Направете топчета и ги печете  на 180°C , в предварително загрята фурна, без вентилатор, за да не изсъхнат. 
Поднесете със зелена салата, печени картофи, хумус, дип с печени чушки и каквото ви хрумне. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл