"Културният център "Иван Михайлов" няма да промени името си," заяви председателят на културния център Любчо Георгиевски по Bulgaria ON AIR по повод изтеклия срок за промяна на имената на сдруженията, чиито имена властите в Скопие смятат за спорни. През ноември 2022 година парламентът в РСМ прие спорно законодателство с обратна сила, според което законно регистрирани вече сдружения и клубове може да бъдат заличени от Централния регистър заради имената си.
"Ще си потърсим правата в съда, ако ни заличат от Централния регистър. И ако съдът в РСМ не ни даде правата, ще ги потърсим в Европейския съд по правата на човека в Страсбург," заяви Георгиевски.
През 2001 година с подобни мотиви Скопие забрани сдружението "Радко" (б.р. Радко е псевдоним на Иван Михайлов), а по-късно Европейският съд по правата на човека се произнесе по въпроса с осъдително за РСМ решение, заявявайки че наименуването на сдружение на лице, което е било негативно възприемано от мнозинството от населението само по себе си не може да се счита за осъдително или да представлява заплаха за обществения ред.
По повод срещата с външния министър Буяр Османи тази седмица, Георгиевски заяви, че тази първа среща е само една крачка напред. "Заявихме в разговора с него, че ние не сме външен проблем на РСМ, ние въобще не сме проблем, а сме решението за Република Северна Македония по пътя ѝ към Европейския съюз. Властите досега не бяха разговаряли с нас. Ние имаме готовност да разговаряме с всички, които искат разговор с нас и очакваме да ни впишат в Конституцията. РСМ трябва да спазва френското предложение, с което се съгласи, и подписания Договор с България," категоричен бе Георгиевски.
Той обясни, че след като през декември беше извикан на разпит в прокуратурата, сега има и още едно наказателно производство от Комисията за защита от дискриминация за това, че не е сменена табелата на надписа "Културен клуб Иван Михайлов".
"След като се върнахме от Брюксел, където се състоя среща с еврокомисаря Вархей, има и ново производство срещу мен - този път за разпространение на говор на омразата срещу хора, които имали македонско национално самочувствие. Т.е. те не спират, а продължават с обвиненията срещу нас. От една страна, министър Османи ни кани на среща, за да се намали напрежението и да решаваме проблемите, но от друга страна - се продължава с обвиненията, които могат утре да се реализират с до 15 000 евро глоба, а производството за говор на омразата може да доведе и до затвор. Ние, македонските българи, не знаем как ще спадне напрежението, което ние чувстваме на гърба си, защото живеем тук и имаме страхове за нашата сигурност," заяви Любчо Георгиевски и добави:
"Има едно сдружение "Дело", в което са юристи, те са подали 20 жалби за говор на омраза срещу нас, българите в РСМ, но на тези 20 жалби няма нито един отговор."
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш