Епидемия от шап в Германия налага забрана за износ на месо и млечни продукти

Германските месни и млечни продукти са поставени под международен контрол след първото от повече от три десетилетия насам огнище на силно заразния шап в страната, съобщава Financial Times.

Най-голямата икономика в ЕС загуби статута си на страна, свободна от шап, съгласно правилата на Световната организация за здравеопазване на животните, което означава, че много продукти не могат да получат необходимите ветеринарни сертификати за износ извън блока.

Шапът е лесно преносимо и понякога смъртоносно заболяване при добитъка, включително говедата, свинете, овцете и козите. Въпреки че не се счита за заплаха за хората, предишни огнища на болестта са предизвиквали масово избиване на животни, като разходите в един от случаите в Обединеното кралство са достигнали милиарди евро.

Забраната за международен износ е поредният удар по изпитващата затруднения германска икономика и идва в момент, когато страната се подготвя за предсрочни избори следващия месец след разпадането на непопулярната коалиция на канцлера Олаф Шолц.

По данни на правителството огнището на болестта е възникнало при водни биволи във ферма в източната провинция Бранденбург. Властите в Бранденбург и съседен Берлин разпоредиха шестдневно спиране на транспорта на животни, способни да пренасят болестта, за да се даде възможност за провеждане на разследвания.

Южна Корея вече спря вноса на някои германски животни. Сеул е спрял доставките на германско свинско месо и е поставил под карантина 360 тона месо, доставено от 27 декември насам. Мексико също забрани вноса на продукти от свинско месо, заяви в понеделник говорител на германското министерство на земеделието.

В ЕС Нидерландия е наложила ограничения върху транспортирането на телета в рамките на своите граници.

Смята се, че шапът циркулира сред 77% от световната популация на добитъка и представлява „постоянна заплаха“ за държавите, които са свободни от него, но нямат стабилни ваксинационни режими.

В Германия не е имало огнище на шап от 1988 г. насам. Последното европейско огнище беше в България през 2011 г. Това доведе до умъртвяването на 1372 диви и домашни животни и отне шест месеца за ликвидирането му.

Едно от най-разрушителните европейски огнища се случи в Обединеното кралство през 2001 г., като предизвика избиването на 6,5 млн. заразени и контактни животни.

Преките разходи за епидемията се оценяват на повече от 3 млрд. паунда, а загубите за туристическата индустрия възлизат на още 5 млрд. паунда. През 2007 г. Обединеното кралство преживя още една тревога, когато вирусът се измъкна от научноизследователски център чрез повредена дренажна тръба и беше открит по гумите на камиони.

Питър Хардуик, политически съветник в Британската асоциация на месопреработвателите, заяви, че Обединеното кралство трябва незабавно да постави антисептични постелки и други предпазни мерки на пристанищата, гарите и летищата. Това ще спре разпространението на вируса чрез обувките на хората или гумите на превозните средства, добави той.

„Имаме право да сме загрижени, че тук се предприемат бързи действия“, каза той.

В Германия търговията с животински продукти, които не идват от засегнатите райони, все още е възможна в рамките на ЕС, заяви говорителят на земеделското министерство, като добави, че икономическото въздействие на ограниченията все още не е ясно.

Епидемията рискува да съживи недоволството сред земеделските стопани. Миналата година избухнаха огромни протести, след като правителството се опита да прекрати данъчните облекчения за дизеловото гориво и закупуването на селскостопански превозни средства. Някои от мерките бяха отменени.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа