ЕС одобри дългоочаквано лекарство за страдащи от Алцхаймер

Европейската агенция по лекарствата (EMA) одобри в четвъртък за някои пациенти дългоочаквано лечение, предназначено да намали когнитивния спад при хора, страдащи от болестта на Алцхаймер, след като първоначално го блокира през юли, съобщава AFP.

Лечението, предлагано на пазара като Leqembi (или Леканемаб), сега се препоръчва от EMA за пациенти, които все още не са достигнали напреднал стадий на заболяването, казаха регулатора.

"След като преразгледа първоначалното си становище, Комитетът по лекарствените продукти за хуманна употреба (CHMP) на EMA препоръча Leqembi (Леканемаб) да получи разрешение за употреба за лечение на леко когнитивно увреждане (разстройства на говора и мисленето) или лека деменция, причинена от болестта на Алцхаймер (ранна болест на Алцхаймер)" и само за определени групи пациенти, поясняват от ЕМА.

"Един преглед заключава, че ползите надвишават рисковете при ограничена популация пациенти", добавиха от Европейската агенция по лекарствата.

През юли EMA се произнесе срещу пускането на пазара на Leqembi в ЕС с аргумента, че наблюдаваният ефект от лечението не превишава риска от сериозни странични ефекти, включително потенциално кървене в мозъка.

Препаратът, разработен от японската фармацевтична лаборатория Eisai съвместно с американския производител Biogen, беше разрешен през януари 2023 г. в САЩ за пациенти, които не са достигнали напреднал стадий на заболяването. Предлага се и в Япония и Китай. Британският регулаторен орган по лекарствата одобри това лечение през август тази година, посочва AFP.

Въпреки десетилетия изследвания учените досега не са успели да постигнат значителен напредък в борбата с болестта на Алцхаймер, която засяга десетки милиони хора по света. Точната причина за това заболяване остава слабо разбрана, но наблюдението на мозъците на пациентите показва, че натрупването на амилоидни плаки около невроните води с течение на времето до тяхното унищожаване.

Това е причината за загубата на паметта, характерна за болестта. В по-късните етапи пациентите вече не могат да изпълняват ежедневни задачи или да водят разговори. Лечението с Leqembi, прилагано интравенозно веднъж на всеки две седмици, позволява, според клинични проучвания, да намали тези амилоидни плаки. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа