ЕС продължава шоуто с фонда за възстановяване

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Фискално значимата част от пакета на ЕК за коронавируса е малко над 400 млрд. евро

На този етап помощта е само предложение

Всички 27 членки на ЕС трябва тепърва да го одобрят

Някои честват увеличението на бюджета на Европейската комисия със 750 милиарда евро като “хамилтънов момент”, визирайки първия финансов министър на САЩ Александър Хамилтън и неговия исторически компромис от 1790 г., при който американското федерално правителство поема дълга на отделните щати.

Забелязал съм, че коментаторите и базираните в Брюксел журналисти си падат по гръмките заглавия, смесващи категории като безвъзмездни средства, заеми и капацитет за разходи. Комисията охотно подкрепя тази словесна еквилибристика. В официалния документ, придружаващ съобщението от миналата седмица, се посочва че общата инвестиция, която може да бъде генерирана е 3,1 трилиона евро. Цифри като тези са предназначени да впечатлят лековерните. Това е статистически трик от рода, наблюдаван на непочтените предизборни кампании.
Комисията казва, че 500 милиарда евро от предложените общо 750 ще са под формата на субсидии, а 250 - под формата на кредити. Но от икономическа гледна точка кредитите са без значение, тъй като в частния сектор те бездруго не липсват, при това на ниска лихва. Важни са безвъзмездните средства.

Но обърнете внимание, че не всичко, което се нарича субсидия, представлява действителна фискална транзакция. Някои от тези субсидии служат за генериране на кредити. По мои изчисления, фискално значимата част от пакета е малко над 400 милиарда евро. От тях най-голям е фондът за възстановяване на стойност 310 милиарда евро за четири години, плюс допълнителни 11,5 милиарда евро тази година.

Като разделим 310 милиарда евро на четири години, получаваме годишен фискален стимул от 0,6 на сто от брутния вътрешен продукт на ЕС за 2019 г. Това не е съвсем за изхвърляне. Но все пак, ако искаме “хамилтънов момент”, ще трябва да го потърсим другаде.

Пакетът съдържа други мерки от около 100 млрд. евро за структурни фондове, климатични промени, селско стопанство, гражданска защита и здравеопазване. Така част от парите ще отидат в страните от Централна и Източна Европа, които не бяха толкова силно засегнати от Covid-19, колкото Италия и Испания. Тези плащания ще представляват допълнителни 0,4% от БВП на ЕС за 2021 и 2022 г.

Както и да гледаме тези цифри, трудно ще ги оприличим на нещо, доближаващо се до фискална базука. Освен това, на този етап пакетът е само предложение. Всички 27 държави-членки на ЕС трябва тепърва да го одобрят. Крайните стойности по-вероятно ще отидат надолу, отколкото нагоре.

Преди всичко, парите от фонда за възстановяване вървят с определени условия. Разходите трябва да са в съответствие с инвестиционните приоритети на ЕС. Напълно е възможно в крайна сметка не всички пари да бъдат изразходвани.

На второ място, така наречената Пестелива четворка - Холандия, Австрия, Швеция и Дания - може да успее да намали общото фискално въздействие на пакета.
Тъй като държавите-членки на ЕС ще трябва в крайна сметка съвместно да погасят заетите пари, отстъпката за някои страни означава по-голяма тежест за други, включително за Италия и Испания.

И накрая, допълнителните разходи на европейско равнище може да се компенсират от по-ниски разходи на национално ниво. ЕС няма да повтори катастрофалната грешка с мерките за строги икономии, последвали предишната криза.

Не искам да подценявам онова, което председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен стори миналата седмица. Тя стигна до границите на възможното в политически и правен смисъл. ЕС не бива да съществува на кредит.

Бюджетното предложение от миналата седмица е максималното, което може да се постигне при сегашния режим. Начинът, по който е създадена еврозоната, не позволява повече. Ако искате трилиони, ще трябва да промените европейските договори. Със заобикалки няма да си проправите път към федерално бъдеще.

Вярно е, че германският канцлер смекчи позицията си, но не се заблуждавайте. Ангела Меркел все още не е станала привърженик на фискалния съюз. ЕС продължава шоуто, но като цяло то върви все по същия сценарий.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари