Жаклин Марс - Мисис Марс, най-сладката баба

Една от най-богатите жени на планетата

Милиардерка №5 на света с богатство от 38,5 млрд. долара предпочита уединението

Потайната щаб-квартира на концерна за шоколадови лакомства е до централата на ЦРУ

Влюбва се от пръв поглед – в състудент и после в продавач на оборудване за конна езда

Винаги е бягала от журналистите като дявол от тамян, но не защото са ѝ направили нещо лошо и ги мрази

В момента семейството е трето сред най-богатите династии на САЩ, като дълги години е било на първо място

Как ли би се чувствал човек, ако носи името на шоколадово десертче, което се продава по цял свят, при това повече от век?

Безспорно отговора може да го даде най-сладката според внучките ѝ баба на света – 84-годишната американка Жаклин Марс. Защото тя е собственик на една трета от прочутата компания за производство на радости за небцето, като онова магическо блокче от шоколад и карамел, на чийто изобретател Франклин Кларънс Марс достолепната дама е внучка и пряка наследница.

Да, за десертите „Марс“ става дума, които са си направо нежна ласка за вкусовите рецептори на вече поне пет поколения жители на земята и в същото време са евтино удоволствие, което можеш да си грабнеш от етажерката пред касата на всеки супермаркет. И благодарение на което, както и на пръкналите се покрай него разни „сникерси“, „баунтита“ и „М&M”-си, Жаклин Марс сега притежава 38,5 млрд. долара, отреждащи ѝ шесто място в класацията на планетарните милиардерки на богаташкия барометър - „Блумбърг“. Нещо повече – пресмятането на активите на компанията „Марс“, тоест тези на „сладката баба“, плюс онези на наследниците на починалия през 2016 г. неин брат Форест Младши и онези на другия ѝ жив брат Джон, показва, че в момента семейството е трето сред най-богатите династии на САЩ, като дълги години е било на първо място.

Семейна снимка

А за отговора на въпроса от началото, ако случайно някой успее някога да го зададе на милиардерката, най-много да получи нейната дежурна, щедра и слънчева усмивка! По простата причина, че Жаклин Марс винаги е бягала от журналистите като дявол от тамян, но не защото са ѝ направили нещо лошо и ги мрази, а тъй като дискретността и уединението са направо вписани в нейното ДНК. Тя не обича да говори за себе си, камо ли да се хвали и освен мижави биографични бележки за нея в официалните документи на “Марс Инкорпорейшън” и покрай споменаванията ѝ в богаташките класации, друга информация за достолепната баба трудно се намира. А колкото до дискретността като отколешна семейна черта, то като шеговито доказателство за нея репортери-зевзеци сочат това, че централата на компанията в градчето Маклийн на щата Вирджиния, е място толкова анонимно и неузнаваемо, че по тайнствеността си може да бъде сравнявано само с ЦРУ. Чиято щаб-квартира пък, може би и по ирония на съдбата, е в селището Ленгли - само на няма и три километра от никаквата административна сграда на компанията „Марс“.

Майтапът настрана, но както твърдят медиите отвъд Океана, никой от преките издънки на династията никога не е парадирал с мощни коли, с лични собствени самолети, с първокласни полети, с баровски вили и почивки из райски кътчета. Стил, който отхвърля също така като изключително вредни хвалебствените заглавия на светски медии-ласкатели и който е жигосал като забранени за използване в работното ежедневие куп вестникарски шаблони за демонстриране на някакво социално предимство или снобско високомерие. Като братът на Жаклин -  Джон, който я предшества с една позиция в богаташката класация на „Блумбърг“, години наред е единственият американски милиардер, който няма снимка в профилите за него на специализираните икономически и финансови издания.

Жаклин с брат си Джон

Като доказателство за пословичната склонност на сестрата за битуване извън светлината на прожекторите и за бягство от медиите се сочи истински случай от края на осемдесетте години. Вицепрезидентката тогава на „Марс Инк.“ е поканена на вечеря в тесен кръг на видни предприемачи от щата Вирджиния и е настанена от домакинята до издателя на библията на световните богаташи „Форбс“ – Малкълъм Форбс. Ама виждайки в мастития медиен магнат едва ли не екзистенциална опасност, Жаклин, без да ѝ мигне окото, заплашва на висок глас, че ще напусне партито и бързо-бързо ѝ е предложен стол на другия край на доста голямата маса...

Тя е родена на 10 октомври 1939 г. в семейството на Форест Марс и Одри Рут Майер, като вижда бял свят след братята си Форест-младши и Джон. И тримата са внуци на основателя на династията Марс – Франклин „Франк“ Кларънс Марс, който през 1911 г. основава компанията за бонбони и десерти „Марс Кенди Фектори“, залагайки на негово любимо хоби от детството. Ами, принуден бил да не бяга по поляните край Маклийн и да си стои вкъщи, тъй като страдал от лека форма на детски паралич. А за да го разсейва и да му помогне да прекарва по-бързо времето си, неговата майка Алва го карала да топи плодове, ядки и сладки в шоколад и да си ги хапва. Харесало му, започнал да прави лакомствата си редовно, предлагал от тях и на най-близките си другарчета, а те едва не припадали от удоволствие. Но никой тогава не можел да си представи, че от увлечението на Франк един ден ще се роди бизнес, с който ще подслаждат живота си поколения наред.

Именно дядото бил този, който издал първата и основна заповед в семейството: „Ние се казваме Марс и това е достатъчно, за да съществуваме, и то добре, без да се хвалим и бидейки по-ниски от тревата!“ Тоест, това е посланието за дискретност, което обединява открай време семейството като жизнено верую и съвсем не е предизвикано от страховете от отвличания на наследници или посегателства върху личната безопасност.

А що се отнася до третото дете на единствения син на Франк и първата му съпруга Етел Кисак – Форест Старши, някакви сведения за дъщерята започват да се прокрадват през иглените уши на семейната цензура чак, когато тя  става студентка. Ех, разбира се, тук-там се споменава също така, че тя е била ученичка в престижна девическа гимназия, а що се отнася до висшето ѝ образование – то е получената през 1961 г. бакалавърска степен по антропология в университета във Филаделфия „Брин Маур“. Но снажната девойка в определен момент няма как да избяга от светската шумотевица – въвлича я във водовъртежа ѝ нейната голяма любов към конете. Обяздва ги от малка и като девойка, докато учи, тя става шампионка по конен спорт с няколко титли в местни щатски състезания, отрупват я с купи. А на наградите и на спечелилите ги шампиони вестниците в Америка винаги отделят подобаващо място. Та, на тази любов към четириногите гривести красавци Жаклин не изневерява и до днес – вече няколко десетилетия притежава био-ранчо в щата Вирджиния, където отглежда породисти атове. Тя е и един от основните спонсори на националния отбор по конни спортове на Съединените щати. Като конете са дори главните „виновници“ за голямата ѝ втора истинска любов, но за нея няколко реда по-нататък.

Както може да се предполага, сантименталният живот на Жаклин Марс също не е известен в подробности, но все пак се знаят със сигурност двамата ѝ съпрузи, най-малкото защото браковете ѝ са документирани в църквата и кметството на Маклийн. След като получава университетската си диплома, пищната русокоса красавица пристава на своя най-голям приятел от трите години на студентската скамейка - Дейвид Баджър. Интересното е това, че те се запознават още през първата седмица на следването, но според техни приятели до края му момчето не научава нито мечтаните подробности от прелестното тяло на състудентката си, нито кои са нейните родители. Като, за да го заблуди по въпроса за семейството ѝ с цел да остане вярна на митичната дискретност на фамилията Марс, Жаклин дори запознава избраника си с майката и бащата на нейна приятелка, представяйки ги за нейни, а те били скромен лекар и обикновена домакиня. И чак на официалния годеж Дейвид научава кои са истинските родители на възлюбената му, а доколкото до „мечтаните подробности“ – добира се до тях едва след минаването под венчило.

Началото на шейсетте години е, все пак, когато Америка за зло или за добро още е пуританска, особено в нейната дълбока провинция. Както и да е, но заедно с Дейвид Жаклин живее в мир и любов под един покрив близо 20 години и им се раждат три деца – дъщерите Александра и Криста Баджър, първата от които сега заема ръководен пост в „Марс Инк.“, както и синът Стивън Баджър. Съпругът работи дълги години като шеф на отдел в концерна „Марс“, като се развежда с жена си през 1984 г., а раздялата им е обявена за „приятелска“.

Вторият мъж с важно място в живота ѝ Харолд /Хенк/ Вогел Жаклин Марс среща през 1980 г. на организирана във Вашингтон международна изложба на коне. Както стана дума, 40-годишната тогава дама е страстна ездачка и отива да си търси нови ботуши на щанд, зад който е снажният и русокос Хенк. По-късно той ще заяви в интервю, че изобщо не бил схванал коя е симпатичната госпожа, която пробвала поне десетина чифта от чизмите му, преди да каже с апломб: „Тези вземам!“ Запознават се, сигурно пламва искрица, защото си разменят телефонните номера, няколко месеца по-късно отиват на вечеря, след която започват да се срещат редовно, нищо, че Мисис Марс е все още омъжена. Когато тя се развежда, започват да мислят и за женитба, а както Хенк ще каже по-късно пред списание „Пипъл“, той също като Дейвид бил научил, че интимната му приятелка е наследничка на мултимилиардерска компания току май на подстъпите към брачния олтар. Застават пред него през 1986 г., като преди това подписват традиционния отвъд Океана предбрачен договор, но според младоженеца Жаклин изобщо не била склонна да го спазва. Ами, вместо да се отдаде изцяло на новото си семейство, както била направила при първия си брак, тя се посветила изцяло на ангажиментите си на вицепрезидент на „Марс Инк.“ – длъжност, която заема през 1981 г. и Хенк я набеждава на всеослушание, че се отнасяла с пренебрежение към брака им, а отговорът на Жаклин пък въобще не закъснява.

През 1993 г. тя подава молба за развод, в която набеждава съпруга си, че я бил подлагал редовно на „домашно насилие, както физическо, така и емоционално“. Съдът естествено ѝ вярва, след което разпорежда развод по вина на съпруга, осъжда го да плати и солена сума на вече бившата си половинка, но тя му я прощава с усмивка.

Ама през 2013 г. Жаклин е докарана до истеричен плач, не само защото медиите за пръв път я тъпчат жестоко, но и защото не може да се помири с мисълта, че е предизвикала смъртта на съвсем невинна бабичка и е вкарала в болница още няколко жени. На 4 октомври на оная тъжна година тя навлиза с джипа си „Порше“ в насрещното платно на междуградски път и се удря челно в микробус „Крайслер“ с 6 жени на борда. Намиращата се на задната седалка 86-годишна дама загива на място, а бременната в осмия месец шофьорка загубва рожбата си. Самата Жаклин няма наранявания, но изпада естествено в шок, от който за щастие се съвзема сравнително бързо и обяснява на приятел, че била заспала на волана. Пред съда се признава за виновна за инцидента и това кара съдебните заседатели да я накажат единствено с глоба от 2500 долара и отнемане за 6 месеца на свидетелството за правоуправление поради „непредпазливо шофиране“. Още повече, че представителите на засегнатото семейство горещо настояват в съдебната зала Жаклин да не бъде изпращана зад решетките. Нямали никакви претенции към нея те, прощавали ѝ всичко, тъй като си била признала вината и само желаели като добри християни да се разделят в мир. Нещо, което според запознати струвало на Жаклин около 5 млн. долара, но тя ги била платила с радост, за да успокои поне малко разбунената си от катастрофата съвест.

Иначе преди няма и две години името на „Марс Инк.“ влезе мощно в световната черна хроника, тъй като хората на компанията в Гана били експлоатирали жестоко в насажденията си там с кокосови палми деца на по 9 – 10 години. Малчуганите събирали плодовете за чудесното шоколадово блокче „Баунти“ по 11-12 часа на ден, правели го „на черно“ и получавали нищожни парички. Скандалът беше мощен, ама беше потушен с яки обезщетения на семействата на малките работници, както и с дарения за строителство на училища в африканската държава. Медиите отвъд Океана намекнаха по онова време, че въпросната щедрост нямало да се случи, ако все още член на управителния съвет на световния гигант за десертчета не била „най-сладката баба на света “ Жаклин.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл