За първи път: Тестваха в реално време готовността за реакция при сблъсък на два кораба

„Морска администрация“ готви концепция за нов спасителен кораб, започва строежът на нова рейдова кула в порт Варна 

До края на тази година Изпълнителна агенция „Морска администрация“ /ИАМА/ ще има готова концепция за осигуряването на модерен спасителен кораб. Това съобщи във Варна изпълнителният директор на ИАМА кап. Венцислав Иванов. Той обяви, че на 1 октомври се очаква да започне изграждането на новата рейдова кула на пристанище Варна-изток. Старата, строена през 60-те години на миналия век, е амортизирана и не се ползва по предназначение. Нужните за проекта около 1 млн. лв. са осигурени, а срокът за изпълнение е 13 месеца, посочи Иванов.

Във Варна той присъства на първото учение по приетия Национален план за търсене и спасяване в българския морски отговорен район, в което редица институции провериха готовността си и координацията за действие в реално време. Според сценария службите трябваше да реагират на сигнал за сблъсък край нос Галата между туристическо корабче с 40 пасажери и малък търговски кораб, получил повреда.

"За разлика от предишни учения, сега всички реагират след подаден фактически сигнал със задействане на националната система за оповестяване. Тогава се сформира оперативен щаб за ръководство на спасителната операция и се пристъпва към използване на силите и средствата на ИАМА, ВМС, „Гранична полиция“, Центъра за спешна медицинска помощ, МВР и пожарната за реакция при подобна ситуация“ , обясни шефът на Главна дирекция „Аварийно-спасителна дейност“ в ИАМА Румен Николов. Според него след учението ще стане ясен ефектът от трафика в града върху пристигането на екипите на пожарната, Спешна помощ и БЧК, ще се отчете и времето за излизане на спасителните кораби и катери.

В операцията във Варненския залив се включиха 8 плавателни съда, 4 линейки, ескортирани от полиция, пожарни коли и екипи на „Гранична полиция“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони