Детски градини и малки школа осигуряват пари за възнаграждения на персонала, като пестят от битовите сметки за януари
60% от персонала кара с минимума
На тъмно и без отопление могат да останат детски градини, ясли и училища в цялата страна заради обещаното повишение на минималната работна заплата (МРЗ) за непедагогическите специалисти от 1 януари. Причината е, че пари за него общинските образователни институции нямат, тъй като не е приет държавен бюджет за 2025 г.
Затова директорите ще използват 100% от наличните средства за януари, с които ще покрият новите нива на възнагражденията - от 933 лв. на 1077 лв., но за сметка на забавянето на плащането на битови сметки за ток, газ, гориво. Това посочи пред “Труд news” Диян Стаматов, директор на 119. СУ в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България.
По думите му директорите са изправени пред абсурдна ситуация да се чудят откъде и как да набавят нужните суми на фона на това, че без нов бюджет работят с една 12 от миналогодишната финансова рамка всеки месец.
“За януари директорите ще изразходваме всички средства, които са ни дадени на 100% и тъй като приоритет са заплати и осигуровки, все пак за месец може да се забави плащането на ток, вода, гориво. Но след това доставчиците спират услугата. Оставаш на тъмно и без газ, например”, каза Стаматов.
По думите му най-големият проблем ще бъде в две големи групи - в детските градини и така наречените малки училища с до 200 ученици, защото те имат висок процент непедагогически персонал.
“Директорите няма как да не изпълнят постановлението на МС за МРЗ. Между 30-40% са учители, а останалите 60-70” са непедагогически персонал в детските градини. Те са минимална заплата или на обвързана като коефициент с МРЗ. В училищата процентът е 10 от общия персонал. Кадрите, които са най-ниско платени, са възпитатели, помощник-възпитатели, непедагогически персонал, медицински специалисти”, уточни директорът на 119. СУ.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш