Забраниха вейповете, следват енергийните напитки

Гласуваха окончателно текстовете в Закона за закрила на детето

Дългият път на тютюнопушенето, винаги започва с алтернативи за достъп, казаха специалистите по повод ограниченията за непълнолетни

Задача на 51-вото НС - скандалният клип с прах за шмъркане

Забраната за употребата, продажбата и предлагането на бездимни и нагреваеми тютюневи изделия или по-популярни като вейпове, на лица под 18-годишна възраст мина на второ четене в парламента. С пълно единодушие и 140 гласа “за” депутатите приеха промените в Закона за закрила на детето, внесени от Костадин Ангелов, Деница Сачева и Лъчезар Иванов от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.

Забраната обхваща вещества, субстанции, течности на базата на растения, билки или плодове, които не съдържат тютюн или никотин, и могат да бъдат консумирани чрез процес на горене, нагряване, изпарение или др., както и растения и вещества, забранени в закона за контрол върху наркотичните вещества. Въвеждат се и санкции за нарушението ѝ. Депутатите одобриха и предложението на ППДБ да бъде забранена рекламата на вейпове по радиото и телевизията.

Народни представители, които са и лекари, обясниха, че дългият път на тютюнопушенето, винаги започва с алтернативи за достъп. Навикът да се държи нещо в устата и да се инхалира, съчетано с плодовия вкус, кара много деца психологически да свикват да ползват подобни устройства.

По думите на Костадин Ангелов следващата стъпка, която трябва да е приоритет в новия парламент, е и забраната на енергийните напитки. Повод за изявлението му стана скандалната реклама на енергийни прахчета за шмъркане.

Франция и Белгия гласят ограничения

Изпреварихме Великобритания

Лекарите в Обединеното кралство заявиха, че правителството трябва да забрани ароматизираните и еднократни вейпове, за да предпази децата от нарастваща епидемия от употреба в страната. Забраната на Острова обаче още не е факт, за разлика от България, където тя бе приета вчера.

Търговците на Острова примамват децата с цветове, марки и аромати като дъвка за балончета или захарен памук, за да пласират продукта си, който може да доведе до пристрастяване към никотина, обясниха положението, което е така и на други места в Европа, от Британската медицинска асоциация.

Около 8% от младежите между 11 и 17 години използват вейпове, сочат данни за Албиона.

А на континента Франция и Белгия вече гласят ограничения. Белгия планира да забрани продажбата на вейпове от 2025 г., а на 21 март френските законодатели се съгласиха на законопроект, който предлага забрана на електронните цигари за еднократна употреба до края на годината.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България