На южнокорейския президент Юн Сук Йол е наложена забрана за напускане на страната заради неуспешния опит за въвеждане на военно положение, съобщи в понеделник служител на Министерството на правосъдието, на фона на нарастващите призиви за оттеглянето му и задълбочаващата се криза в ръководството, съобщава Reuters.
Юн Сук Йол се извини за неуспешния опит и заяви, че оставя политическата и правната си съдба на управляващата го Народна партия, но не е подал оставка. Според съобщения в местните медии той е станал обект на наказателно разследване.
В понеделник министерството на отбраната заяви, че Юн все още е законно действащ главнокомандващ, но властта му е под въпрос, тъй като сред висшите военни офицери се засилва несъгласието с президента, а собствената му партия заяви, че ще създаде работна група, която да се заеме с евентуалната му оставка.
Ръководителят на Службата за разследване на корупцията сред високопоставените служители О Донг Уон заяви, че е разпоредил забрана за пътуване в чужбина на Юн, когато беше попитан по време на изслушване в парламента какви действия са предприети срещу оспорвания президент.
Служител на Министерството на правосъдието, Бае Санг-ъп, заяви пред комисията, че заповедта за забрана за пътуване е изпълнена.
Комисията е създадена през 2021 г., за да разследва високопоставени служители, включително президента и членове на техните семейства, но няма правомощия да преследва президента. Вместо това по закон тя е длъжна да предаде въпроса на прокуратурата.
Юн отхвърли призивите, включително от собствената си управляваща партия, да подаде оставка, а бъдещето му изглеждаше още по-неясно през уикенда, когато информационна агенция Йонхап съобщи, че срещу него се води наказателно разследване за предполагаема държавна измяна.
В неделя прокурорите арестуваха бившия министър на отбраната Ким Йонг-хюн заради предполагаемата му роля в обявяването на военното положение на 3 декември, съобщи Йонхап.
На 3 декември Юн даде на военните широки извънредни правомощия, за да изкоренят това, което той нарече „антидържавни сили“ и пречещи политически опоненти. Шест часа по-късно той отмени заповедта, след като парламентът не се подчини на военните и полицейските кордони и гласува единодушно против указа.
На фона на отзвука множество военни служители, включително изпълняващият длъжността министър на отбраната, заявиха, че няма да изпълнят нито една нова заповед за повторно въвеждане на военно положение.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш