Мебелите поскъпнаха, но само продаваните във вътрешността на страната
Държат високите цени
Производителите на храни в България свалят цените, но само на стоки за износ, показват данни на НСИ. През юни цените на производителите на хранителни продукти за пазара в страната остават почти без промяна спрямо предходния месец, като са с 4,8% по-високи спрямо цените през същия месец на миналата година.
Напълно различна е ситуацията с цените на храните за износ. През юни производителите на храни са свалили цените за износ с 2,1% спрямо предходния месец, показват данните на НСИ. В резултат храните за експорт вече са с 6,5% по-ниски спрямо същия месец на миналата година. Причината за това е поевтиняването на основните суровини в сектора на хранителните продукти, както и понижението на цените на тока и горивата. Същевременно храните за пазара в страната, не само че не са поевтинели, а дори са поскъпнали.
Според анализ на БНБ натискът върху нивото на цените ще остане значителен в резултат на ограниченото пренасяне от страна на фирмите на понижаващите се международни цени на основни селскостопански и енергийни суровини върху крайните потребителски цени в среда на силно потребителско търсене. Това означава, че въпреки поевтиняването на суровините фирмите не свалят цените, защото има търсене на пазара при сегашните цени. Тоест съществуващата конкуренция на пазара не води до сваляне на цените, въпреки че има реални условия за това.
Разликата в поведението на българските производители на вътрешния и външния пазар става още по-очевидна, ако погледнем данните за по-дълъг период от време. През юни цените на производителите за пазара в страната са с близо 60 на сто по-високи спрямо 2015 г. За същия период храните за експорт са поскъпнали само с 38 на сто.
Цените на обувките и другите кожени изделия за пазара в страната за година са нараснали с 37,3%, показват данните на НСИ. Същевременно обувките за износ са поевтинели с 2,5%. Цените на мебелите за износ са на нивото от миналата година. А мебелите за продажба в страната за поскъпнали с 11,5%.
Важно е да се отбележи, че цените на химичните продукти, продавани в страната, където влизат и торовете, вече са с 26,5% по-ниски спрямо юни миналата година. Това означава, че са намалени и разходите на фермерите за производство на земеделска продукция.