Задава се пик на изкопаемите горива, обяви МАЕ

Светът навлиза в "ера на електричеството", се казва в годишния си доклад на агенцията

Светът е на прага на нова ера - на електричеството, която ще настъпи, след като търсенето на изкопаеми горива достигне своя пик до края на десетилетието и впоследствие започне да спада, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикувания вчера годишен доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ). Това означава, че излишъкът от петрол и газ може да стимулира инвестиции в зелена енергия.

МАЕ отбелязва също и високото ниво на несигурност поради продължаващия конфликт в Близкия изток и войната на Русия в Украйна, както и заради изборите в десетки страни, информира БТА.

"През втората половина на това десетилетие перспективата за по-големи, дори излишни, доставки на петрол и природен газ, в зависимост от развитието на геополитическото напрежение, ще ни премести в един много различен енергиен свят", заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол при представянето на годишния доклад на агенцията.

Излишъкът от доставки на изкопаеми горива вероятно ще доведе до по-ниски цени и би могъл да позволи на страните да отделят повече ресурси за чиста енергия, премествайки света в "ера на електричеството", допълни Бирол.

Делът на изкопаемите горива в глобалния енергиен микс се прогнозира да бъде 75 на сто през 2030 г. при настоящия политически сценарий (в света), в сравнение с 80 на сто днес.

В сценария, обрисуван от МАЕ, базиран на сегашните държавни политики, световното търсене на петрол достига пик преди 2030 г. при малко по-малко от 102 милиона барела дневно (mb/d), а в бъдеще нивото пада обратно до стойности от 2023 г. - от 99 барела дневно до 2035 г., до голяма степен поради по-ниското търсене от страна на транспортния сектор, тъй като употребата на електрически превозни средства нараства.

Въпреки че докладът прогнозира увеличение на търсенето на втечнен природен газ (LNG) от 145 милиарда кубични метра (bcm) между 2023 и 2030 г., в него се пише, че търсенето ще бъде изпреварено от увеличение на капацитета за износ с около 270 милиарда кубични метра за същия период.

"Превишението на капацитета за втечнен природен газ изглежда ще създаде много конкурентен пазар, поне докато това не бъде отработено, като цените в ключови региони на внос са средно 6,5-8 долара за милион британски топлинни единици (mmBtu – мярка за топлина, форма на енергия, като една британска топлинна единица се равнява на около 1055 джаула (J) до 2035 г.", пише в доклада.

Докладът очертава бъдеще, в което приемането на електромобили продължава да набира скорост, потенциално измествайки търсенето на петрол до 6 милиона барела дневно до 2030 г. Основавайки се на настоящите тенденции и политики, и наличието на материали, електромобилите ще достигнат 50 на сто от световните продажби на автомобили през 2030 г., пише в доклада.

Търсенето на електроенергия расте дори по-бързо от очакваното, "движено от лекото промишлено потребление, електрическата мобилност, охлаждането и центровете за данни и изкуствения интелект", заявява МАЕ в годишния си доклад. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика