Община Варна е ощетена умишлено от ликвидатора на дружеството „ЦУМ-Варна“ ЕАД, в чиито капитал е имотът в центъра, станал печално известен като Дупката. Това заяви заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов в отговор на твърдения на съветници от ГЕРБ, че има риск теренът да бъде обявен за публична продан от НАП заради неплатен ДДС.
Такъв данък не се дължи върху разпределен ликвидационен дял в натура. Това е било разяснено на ликвидатора на няколко срещи, но въпреки това необяснимо той е подал декларация по Закона за ДДС, с която декларира пред НАП-Варна дължим ДДС върху стойността на недвижимия имот, обясни Иванов. По думите му това е пореден опит за ощетяване на общината.
Зам.-кметът припомни хронологията на събитията. Решението Община Варна да придобие 100% от акциите на „ЦУМ-Варна“ ЕАД е взето на заседание на Общинския съвет с дейно участие на общинските съветници от ГЕРБ. Оценката на акциите е изготвена на база анализ на независими експерти и е в размер на 43,2 млн. лв. Единственият ценен актив на дружеството обаче е именно имотът, който е предмет на апорт - непарична вноска от Община Варна.
Въпреки оспорване от член на постоянната комисия по собственост към Общинския съвет на оценката на акциите, сделката е одобрена. „След отпуснати средства от държавата, всички ние, като граждани на Република България финансирахме придобиването от Община Варна на акциите на търговското дружество“, обясни Иванов и допълни, че действията от момента на придобиването на акциите са изключително забавени.
През 2019 г. е взето решение за ликвидация на дружеството „ЦУМ-Варна“ ЕАД, но процесът продължава през целия мандат на предходния Общински съвет. Ликвидацията реално е завършена едва през 2024 г., в резултат на волята на настоящия местен парламент, подчерта Иванов. Той поясни, че оценката на имота по сключения договор за прехвърляне на дружествен дял е 8 млн. лв.. Тези средства съответстват на размера, посочен от общински съветник още през 2018 г. и многократно завишават оценката на дружествения дял.
С действията си ликвидаторът напълно съзнателно е поставил дружеството в неизгодната позиция да заплати недължим ДДС, с което да принуди общината да поеме за своя сметка този разход, коментира Иванов. Той уточни, че след като администрацията е отказала да заплати налога, ликвидаторът не е подал коригираща декларация по Закона за ДДС, а вместо това е завел иск против Община Варна. Тя е злонамерено заставена да плати недължим данък единствено заради интересите на ликвидатора, предупреди зам.-кметът.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш