Засилен интерес за смяна на печки с безплатни климатици

Има и домакинства, които горят в печките си отпадъци, отделящи токсичен дим.

За по-чист въздух в София

Отоплението на дърва и въглища бавно си отива

Вместо с “Чудо” и “Циганска любов”, ще се топлят на ток

Голям интерес сред гражданите към подмяна на старите отоплителни уреди на твърдо гориво с климатици, отчитат от Столична община. Акцията е в рамките на Интегриран проект “Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух”, финансиран по Програма LIFE.

След като през 2023 г. климатиците бяха приети от ЕК за допустими уреди за ново екологично отопление, през 2024 г. само в рамките на юни и юли са подменени старите отоплителни уреди на общо 854 домакинства, посочват от Общината.

Сравняват, че през първите годни на изпълнение на проекта, който стартира 2018 г., до 2024 г., са подменени безвъзмездно старите отоплителни уреди на дърва и въглища на 536 домакинства, като са монтирани отоплителни уреди на пелети и газ.

В края на юли 2024 г. Столична община сключи допълнително споразумение с Изпълнителната агенция за климата, инфраструктурата и околната среда на Европейската комисия. По този начин, срокът за изпълнение на проекта, финансиран по Програма LIFE, се удължи с една година - до 02.10.2025 г. Желаещите домакинства могат да кандидатстват в срок до 31.05.2025 г., като заявления се подават в съответното кметство или районната администрация.

На територията на Столична община, проектът обхваща домакинствата в селата Негован, Чепинци, Кубратово и Световрачене от район “Нови Искър”; Владая и Мърчаево от район “Витоша”, Волуяк и Мрамор от район “Връбница”, Казичене и Кривина от район “Панчарево”, както и с. Бусманци в район “Искър”. В проекта са обхванати и жителите от кварталите “Филиповци” в район “Люлин”, “Требич” в район “Надежда, “Обеля” в район “Връбница” и “Димитър Миленков” и “Абдовица” в район “Искър”.

От 2019 г. се въведе нов стандарт за печките на дърва и въглища, които да бъдат изведени от употреба. Евродирективи налагат новите стандарти, тъй като на отоплението с битово гориво се дължат 85% от фините прахови частици, които са основният замърсител на въздуха в България. Има и домакинства, които горят в печките си отпадъци, отделящи токсичен дим.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони