Защитни маски в миналото - интересни факти

Защитните маски се превърнаха в наше ежедневие и можем да избираме различни материали, цветове, дизайн. Еднократни, многократни, с въглен, филтър и други, ние решаваме какво да носим. Модерните времена, в които живеем, ни позволяват да се информираме лесно и да избираме най-подходящото според вижданията си. Какви са били обаче защитните маски в миналото? Как са се пазили от заразните болести хората, разполагайки с по-малко информация и недостатъчно развити технологии?
От зловещо, до практично, та чак до съвременно. Вижте най-важното за историята на маските, които днес носим и сменяме като носни кърпички.

Зловещи маски с клюн

Да се върнем в XVII век – време на чума, смърт и тревоги. Представете си хиляди разложени тела и лекар, опитващ да помогне на живите. Навярно сте попадали на снимки, пресъздаващи защитни маски от преди повече от 300 години – зловещи с клюн и стъкла за очите. Те са ползвани от лекарите, за да се предпазят от ужасната миризма на починалите.
Защо са били точно с човки? Причината е, че в тях се слагали билки, благоуханни масла и други растения, които са помагали да се притъпи миризмата на трупове наоколо. Медиците тогава са изглеждали зловещо – с кожени облекла, птичи човки и бастуни, служещи да се избегне директен досег с болните. Въпреки че костюмите на лекарите са изглеждали страховито и солидно, те не са ги защитавали от чума. 


 
Снимка: Deutches Historisches Museum. (Anagoria/GNU Free Documentation License)

Испански грип – марля и смут


По време на инфлуенца епидемията през 1918 и 1919 г. умират над 50 милиона души по цял свят от грип. Имайки предвид и многото ранени от Първата световна война, хората били изправени пред нужда да търсят начин да се предпазят.


Започнали да се произвеждат маски – далечен предшественик на това, което днес ползваме. Интересното е, че се изработвали предимно от марля и защитните им свойства са били по-слаби от сегашните. Този материал се ползвал както за хирургическите, така и за обикновените маски за населението.


Първоначално голяма част от хората в Америка отказвали да ги носят, особено мъжете. Отсичали, че са неудобни, пречат им да дишат и да говорят. И тогава се провеждали информационни кампании, послания от Червения кръст, дори се пишели песни, в чийто текстове се наблягало за нуждата от носене на маски. 


 
Снимка: Poster of a Red Cross nurse wearing a gauze mask over her nose and mouth – with tips to prevent the influenza pandemic. The National Library of Medicine/NIH

Част от мерките, които се предприели тогава, напомнят на сегашните. Хората се призовавали да спазват дистанция, да не говорят с човек, имащ симптоми на грип, да избягват места със струпвания. За известно време се затворили църкви, кина и зали за танци. 


 
Снимка: National archives

Съвременните маски


Днес сме изправени почти пред неограничен избор от маски. Можем да изберем дизайнерско решение, изделие за еднократна употреба, маска с висока защита тип KN95 и други. 
Български учени от БАН дори създадоха маска с активен въглен от кайсиеви костилки, която се радва на интерес и в чужбина. 

Така повече от 100 години след Испанския грип имаме огромен напредък в науката и технологиите, както и усъвършенствани маски. Остава си обаче проблемът от миналото – отново има хора, които просто отказват да ги носят.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл