Водачите на „За да остане природа в България“ - до един неуспели кандидати за депутати
Политически цели ясно личат зад протестите срещу развитието на зимния туризъм у нас, организирани от коалицията „За да остане природа в България“.
Най-активни в социалните мрежи, където върви организацията, са хора от „екологичното“ обединение, които до един са неуспели кандидати за депутати на последните парламентарни избори от 26 март 2017 г.
Тогава Тома Белев, Андрей Ковачев, Петко Цветков, Борислав Сандов и още няколко души бяха в листите на Движение „Да, България“. Това бе коалицията, в която участваха едноименната формация, начело с бившия правосъден министър от кабинета „Борисов 2“ - Христо Иванов, политическа партия „Зелените“ и ДЕОС. Трите формации не успяха да достигнат дори 3 процента, което прави под 1 на сто за всяка от тях.
По време на предизборната кампания на КП „Движение Да, България“ нейните членове до един бяха убедени, че ще намерят място в 44-тото Народно събрание.
Изборните листи показаха истината
Именно след нареждането на листите се видя, че широко лансираната като неправителствена природозащитна коалиция „За да остане природа в България“ и партия „Зелените“ са едно и също – факт, който „Труд“ десетки пъти е доказвал в разследванията си по темата. Именно като НПО-та членуващите в обединението юридически лица получават финансиране за милиони евро от Брюксел за екологични проекти, а в същото време активно развиват политическа дейност.
В листата на „Да, България“ Андрей Ковачев, когото всички представят като експерт, е описан така: „Учредител на ПП „Зелените” през 2008 година и един от дългогодишните съпредседатели на партията. Инициатор на политическата кампания „Да върнем държавата на гражданите” от 2008г. и сред учредителите на Реформаторския Блок“. Това е човекът, който в момента лъже обществеността от телевизионния ефир, че Министерският съвет е нарушил законите с приемането на частичното изменение на плана за управление на Национален парк „Пирин“.
Друг човек от листите на КП „Движение Да, България“ е Петко Цветков, сочен като експерт от Българската фондация „Биоразнообразие“. Като такъв е описан в презентацията, изготвена за кампанията: „Член-учредител на Политическа партия Зелените...“. Същата е ситуацията с Борислав Сандов: „Съпредседател е на ПП Зелените в годините 2012, 2013 и 2014...“
Върлият противник
Колкото до най-върлия противник на развитието на зимния туризъм, Тома Белев – той бе кандидат за евродепутат на първите избори у нас за представители в ЕП. Тогава беше издигнат от Зелената партия (не ПП „Зелените“ - б.а.), водена от бившия кмет на София Александър Каракачнов. На вота Белев получи 0.5% подкрепа.
Тогава Зелената партия практически е в управлението като част от „Коалиция за България“, която е в тройната коалиция, съставена след изборите през 2005 година. Зам.-председателят на Зелената партия Димитър Бонгалов дори получава заместник-министерски пост в Министерството на правосъдието. А през това време Тома Белев, който никога не е искал да бъде свързван с политически формации, е кандидат за евродепутат. Така че и неговата политическа кариера датира отдавна, което не му пречи в момента да се представя като граждански активист. През март „Да, България“ го издигна в родния му град Кърджали. Тома Белев беше втори в листата, която събра общо 292 гласа.
Още няколко от най-гласовитите граждански активисти на зелените се оказват политически лица – Петър Кърджилов, Андрей Ралев, Александър Дунчев – те също са неуспели кандидат-депутати от КП „Движение Да, България“.
Употребата на гражданското общество
От „За да остане природа в България“ правят пореден опит да употребят гражданското общество за политическата си цел - днес събират протест уж в защита на НП „Пирин“ в София и още няколко града. На митинга в столицата сто на сто ще се появи и шефът на „Да, България“ Христо Иванов – той вече беше пред Министерския съвет, за да „спаси Пирин“. До него бяха и другите политици, маскирани като „зелени“. На един от протестите в края на годината се пови и Радан Кънев, който също има амбиции за влизане в НС. А в момента цялата дружина на „Да, България“ е мобилизирана за организацията на митинга и сее лъжливи твърдения, че вместо да се развива зимният туризъм в ски зона „Банско“, Пирин ще бъде унищожен.
Манипулацията е представена като инициатива на гражданското общество, но очевидно става дума за политическа кампания, целяща да дестабилизира кабинета. Причината – маскираните като граждани политици отново ще опитат да влязат в парламента, като използват Пирин за трамплин.
Обречени на неуспех
Анализите сочат, че този напън е обречен на неуспех. По време на кръглите маси за зимния туризъм у нас, провеждали се през годините, се видя едно – зелените нямат нито един екологичен аргумент – те говорят за икономика, демография, но не и за опазване на околната среда.
За разлика от тях в Европа зелените партии са в националните парламенти и дори в някои страни участват като коалиционни партньори в управлението. Но те се занимават реално с екология, докато българските им събратя ползват тази дума само за политически цели.
Министър Димов в онлайн дискусия с „природозащитниците“:
Никакво строителство
извън ски зоните
На картата, изработена от експертите в МОСВ ясно се вижда в кои зони какво може да се прави след частичното изменение на плана за управление на НП „Пирин“. В червено са съществуващите ски зони над Банско и Добринище – само там ще може да се изграждат спортни съоръжения и нищо друго. В зоната от 45% с корекциите на плана се разрешават водохващания за питейни нужди – нещо, което е предвидено в закона.
След частичното изменение на плана за управление на Национален парк „Пирин“, прието от Министерския съвет на 28 декември, в ски зона „Банско“ (2% от парка) могат се изграждат само спортни съоръжения – никакви сгради, хотели. Промяната в Зона II A, която обхваща 45% от територията на НП „Пирин“, е само за водохващания за питейни нужди. В действащия план за управление това е пропуснато и трябва да бъде въведено, а законът е над плана като нормативен акт. Нищо друго освен водохващания няма да има в Зона II А.
Това са акцентите от отговорите на министъра на околната среда и водите Нено Димов, който вчера беше на живо в социалната мрежа Фейсбук и разясни всичко по темата „Пирин“, като показа и карта на парка, в която се вижда какви промени има в зоните.
Докато Димов даваше отговорите, под живото включване имаше стотици провокации от активисти на шепата организации на коалицията „За да остане природа в България“ - обединението от години саботира развитието на зимния туризъм у нас в полза на чужди интереси. Въпреки провокациите, на голяма част от зададените с нормален тон и без вулгаризми въпроси на зелените бе отговорено.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш