„Зеленият свят“, който Пекин изгражда

Китайските учени откриха рецепта срещу глобалното затопляне

Създадоха термична батерия

Китайските учени измислиха как да победят глобалното затопляне. В сътрудничество с изследователи от САЩ и Германия, учени от Института по почвознание към Китайската академия на науките предложиха начини за намаляването на емисиите на парникови газове от селското стопанство. Начините за постигане на въглеродна неутралност ще бъдат въведени в производството на храни.

Според изследователския модел общите емисии на въглеродния диоксид в производството на основните култури в Китай, включително ориз, пшеница и царевица, са 670 млн. тона. Въвеждането на метода на пиролиза (т.е. контролирана термична обработка) на биомасата би позволило да се намалят тези обеми няколко пъти. Това ще позволи генерирането на допълнителна електроенергия, а не само намаляването на емисиите на въглерод, метан и азот.

Китай е световен лидер по емисиите на парникови газове и на страната се падат една трета от световните емисии от изгарянето на изкопаеми горива като нефт, газ и въглища. Така Китай произвежда повече парникови газове от САЩ и ЕС взети заедно.

Централизираната зимна отоплителна система в Китай е една от най-консумиращите енергия системи в света. И е един от основните замърсители на въздуха.

Въглищата са основният източник на топлинната енергия в Китай от много години, като те представляват 83%. През 2013 г. Китай въведе Плана за действие срещу замърсяването на въздуха, който включва преминаване към по-чисти горива като природен газ, биогорива, слънчева и геотермална енергия и промишления излишък от топлина.

През 2021 г. в основните китайски мегаполиси топлоелектрическите централи всъщност изоставиха въглищата.

Китайските учени се борят с проблема как да се отърват от "топлинните" излишъци. За това те създават нови енергийни технологии на бъдещето. Екип от учени към Китайската академия на науките създаде "термична батерия". Тя ще извлича топлинната енергия от нискотемпературните източници на отработената топлина и ще се използва повторно тази енергия - например за жилищно отопление.

В допълнение към съхраняването на "излишната" топлина в топлоелектрическите централи, батерията ще намери широко приложение и в други области. Това ще допринесе за усилията на Китай да постигне въглероден неутралитет до 2060 г.

(Със съкращения, превод за "Труд news" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения