Зеленото шкембе – суперхрана за кучета, авокадото - забранено

Понякога нашето куче има доста по-изискан вкус от нашия, но няма представител на вида, който да откаже зелено шкембе.

Еко био опасности за четириногите

Не правете експерименти вкъщи, четете добри източници

Изберете точния режим за любимеца си, според енергийните му нужди и здравословното му състояние

Суперхраните за хора невинаги са суперхрани и за кучето ни. Затова не се престаравайте в опитите си да бъдете еко или био активисти, поне когато говорим за здравето на домашния любимец. Има доказани варианти за съвременни и натурални храни, добавки и рецепти, които можете да включите при грижите за кучето, но не правете експерименти. 

Повсеместно приетата максима, че кучето може да яде всичко, което ядем и ние, е доста остаряла и обвързана със сериозно неглижиране на нуждите и потребностите на домашния ни любимец.

Информираният избор на отговорния стопанин ще го отведе до няколко варианта за храненето на кучето.

Единият е висококачествена суха храна, следва диета с готвена вкъщи храна специално за четириногия ни приятел и/или балансирано сурово меню по БАРФ (B.A.R.F - Biologically Appropriate Raw Food).

Първият вариант включва избор на храна, която по възможност съдържа по-малко количество въглехидрат или той изобщо отсъства от формулата на избраната марка. Всичко зависи от породата и енергийните нужди на кучето, както и възрастта и здравословното му състояние, затова четете задълбочено и задайте адекватни въпроси в магазина, вместо да търсите просто известна марка.

Суровата диета БАРФ за кучета е другият избор, който правят все повече професионални и отговорни специалисти, развъдчици, хендлери и стопани. Предимствата са много, а концепцията за този вид хранене е максималното приближаване на менюто на кучето до източниците на храна, които би имало то в природата.

Неслучайно оставяме вариантът за готвена вкъщи храна за накрая. Тук изрично трябва да се подчертае, че менюто по никакъв начин не включва остатъците от яденето, които ни остават след вечеря. Готвенето за кучето е начинание, което изключва кокали, лук, чесън, подправки и остатъци от човешкото меню.

В най-добрия случай то включва говеждо месо, риба и някои определени видове зеленчуци. По никакъв начин оризът не е задължителен, а картофите са дори забранени. Ако искате да добавите малко въглехидрат към домашното меню на кучето, по-добре сварете сладък картоф (патат) или добавете малко количество паста.

Но запомнете и че кучето не може да обработи въглехидратите, както може нашият човешки организъм, затова то не се нуждае от тях.

Няма да сбъркате, ако давате сурово зелено (непочистено) шкембе от пасищни животни на любимеца си, защото то е една от суперхраните. Помнете, че условието е да не е почистено, за да съдържа полезните витамини, минерали и бактерии. Няма куче, което да откаже този деликатес – хем еко, хем био, хем полезно.
Задължително е да развенчаем митът, че четириногите ни спътници имат нужда от всичко в менюто си и щом ядат от човешката храна и им няма нищо, значи всичко е наред. Напротив, опасностите, които крият нашите блюда, били те и здравословни за нас хората, са много.

Ако решите, че ще храните кучето си, като му приготвяте храната у дома, забравете не само за лука и чесъна, но и аз авокадото, царевицата, доматите, повечето млечни продукти и най-вече сладки допълнения като ябълки, грозде заради семките, които са токсични. Забранени са още шоколад, продукти със захар и йодирана готварска сол.

Заради някои специфични вещества, които се съдържат в изброените зеленчуци и плодове, кучето може да получи натравяне. Симптомите при такива състояния са затруднено дишане, нарушена координация, залитане, падане на козината, повръщане, слабост, мускулни тремори, зачервяване или рани по устата и носа.

Най-добрият съвет, който биха ви дали хората с опит е, да потърсите рецепти за готвене от ветеринаря си и да се придържате към простите съставки. И най-важното – полезното за хората не винаги е полезно за кучетата. Не забравяйте това. 

Затова се пазете и от престараването в грижите. Понякога водени от желанието да направим нещо по най-правилния начин, бъркаме най-много.

Не експериментирайте не само с яденето, но и с препарати против кърлежи и бълхи, приготвени у дома, например. Често в рецептите, които ще намерите в интернет са за хора и в тях ще има включени етерична масла. А те са твърде рискови за употреба при кучетата.

Най-токсични сред тях са канела, цитруси, мента, бор, сладка бреза, чаено дърво, иланг-иланг и блатна мента.
В заключение е добре да знаем, че добавките към кучешката диета са добра идея, стига да са от доказан производител, специално за кучета и се дават след консултирани с ветеринар.

Не можем да отречем безспорните добри страни на употребата на спирулина, крил ойл или различни вариант на глюкозамин и хондроитин, които често и ние хората употребяваме. Те обаче не бива да се дават на собствена глава.

Освен това добър съвет за финал би бил да напомним, че количествата от изброените опасни плодове и зеленчуци, както и масла, са от водещо значение, въпреки това експериментите на абсолютно излишни и е по-добре кучето да бъде лишено от някои храни и екстри за сметка на здравето му.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл