Най-много средства идват от Германия
Българските емигранти рязко намалиха сумите, които изпращат на близките в родината си. През кризисната 2020 г. емигрантите ни в чужбина са изпратили на роднините си в България само 339,4 млн. евро, показват данни на БНБ. Сумата е с близо 880 млн. евро, или с над 72% по-малка спрямо предходната година. Това са пари, които реално българските домакинства са загубили, защото техните роднини зад граница нямат възможност да ги изпратят.
През последните години получаваните пари от емигрантите постоянно нарастваха. Но кризата рязко промени ситуацията и много емигранти останаха без работа и трябваше дори да се върнат в родината си.
През първото тримесечие на миналата година изпратените пари от емигрантите бяха 227 млн. евро, или съвсем малко под нивото от същия период на предходната година. През второто тримесечие на 2020 г. обаче емигрантските пари намаляват над осем пъти на годишна база до 39,4 млн. евро. През третото и четвъртото тримесечие изпращаните от българи в чужбина средства продължават да намаляват съответно до 37,8 млн. евро и 35,1 млн. евро.
Парите на емигрантите се използват за закърпване на бюджетите на домакинствата в България - за плащане на сметки, прехрана, ремонти, а дори и за покупка на имоти. Намаляването на притока на средства от чужбина директно води до свиване на потреблението на домакинствата.
Най-много пари праз миналата година са дошли от емигрантите ни в Германия – 67,4 млн. евро. Това е спад със 73,2%, или със 184 млн. евро спрямо предходната година. На второ място са средствата от САЩ, които са в размер на 58,2 млн. евро. Те намаляват със 74,6%. Топ три на страните, от които идват най-много пари, се допълва от Испания. През миналата година българските емигранти в Испания са изпратили на роднините си 34,9 млн. евро, което е спад със 74,9%. На следващите места по изпратени пари от емигрантите са Великобритания с 25,8 млн. евро и Гърция с 21,6 млн. евро.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш