Искра Михайлова, "Възраждане", пред "Труд news": Споразумението "Боташ" - всички други печелят, ние плащаме

Споразумението с "Боташ", подписано в началото на годината, не е само за достъп до терминалите и газопреносната система, както беше обявено от служебния министър на енергетиката Росен Христов, а за покупко-продажба на газ, заяви пред "Труд news" Искра Михайлова, депутат от "Възраждане".

"В края на миналата година Путин и Ердоган се договориха за увеличен износ на газ от Русия и превръщането на Турция в газов хъб. Договорът с България доказва успехите на двете страни в тези им намерения. Но как това е добро за България, като, от една страна, цената за пренос е двойно по-скъпа от обичайната, от друга - ще купуваме през Турция като посредник", посочи Искра Михайлова.

Тя припомни части от Споразумението, от което "Труд news" публикува преди дни факсимиле: "Булгаргаз" трябва да заплаща на "Боташ" цена 9.145 долара за мегаватчас. При обемите за 2023 г. това прави 5 млн. лв. на месец. След увеличението на обемите от 2024 г. до края на 13-годишния договор, сумата нараства на близо 15 млн. лв. на месец. "Тези плащания на "Булгаргаз" са задължителни, независимо дали е направен реален внос на газ", подчерта Искра Михайлова.

"От друга страна, Турция си е осигурила достъп до европейската газопреносна мрежа през България, но без да участва в съответните процедури, а през посредник - "Булгаргаз", заяви още народният представител от "Възраждане". 

"Всички други печелят, ние плащаме. Пренасяме или не нещо по трасетата, ще плащаме. Прекратим ли споразумението, отново плащаме и то за целия период на договора. Цената на пренос ще влезе в цената на газа, съответно за потребителите, което идва в цената на всеки краен продукт, произведен използвайки газ. Предоставяме трасетата на "Булгартрансгаз", а в последствие може би и самата ни компания, така или иначе, е в риск още от подписването на ПВУ", каза Искра Михайлова.

И допълни, че пълният договорен капацитет на Странджа/Малкочлар е два пъти по-голям. "Допълнителните обеми се гарантират от "Булгартрансгаз" и се резервират и заплащат от "Булгаргаз" (общо 10.6 млн. евро), но са в полза на самата "Боташ", която впоследствие има ангажимент да възстановява сумата", коментира Искра Михайлова. Тя обясни, че Споразумението ще дава възможност на турската компания да внася около 60% от вътрешното ни потребление, което може да ѝ даде и възможността да доставя на крайни клиенти, взимайки ги от "Булгаргаз". "Може и да използва България като транзитна дестинация към Сърбия, Унгария или Румъния. При настоящите цени на природния газ от около 27 евро/мВтч излиза, че таксите са една трета от стойността на самия газ", даде пример Искра Михайлова.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България