Млякото, сиренето и яйцата поскъпнаха с близо 52%, а хлябът и зеленчуците с 42%
През юни има спад на цените
Инфлацията за последните две години надхвърля 27 на сто, показват изчисления на “Труд news” на база данни на Националния статистически институт. Традиционно инфлацията се пресмята за една година. Но в случая по-важно е какво е поскъпването за две години, защото само така всеки човек може да пресметне с колко е обеднял от лавинообразното вдигане на цените през миналата година.
Шоковото покачване на цените започна от есента на 2021 г. - много преди войната в Украйна. Началото на войната само допринесе за задълбочаване на тенденциите. И беше повод всеки търговец да казва - война, затова цените са високи.
През юни цените на храните и безалкохолните са с 40,3% по-високи от същия месец на 2021 г., показват данни на НСИ.
Поскъпването на млякото, сиренето, кашкавала и яйцата за две години е с 51,8%. Цените на хляба и зърнените храни за периода са нараснали с 41,9%, а на зеленчуците с 41,7 на сто. Месото и месните продукти са поскъпнали с 39,5%, а захарта, сладката, медът, шоколадът и захарните изделия - с 46,7%. Цените на плодовете са с 24% по-високи спрямо юни 2021 г., а поскъпването на растителните и животинските масла и мазнини е с 15,2%. През последните месеци олиото значително поевтиня благодарение на вноса от Украйна, което се отразява и на по-малкото поскъпване за периода от две години.
Цените на парното и топлата вода за две години са нараснали с 48%. За следващата зима парното ще бъде с още около 10% по-скъпо, въпреки поевтиняването на газа, защото изтече срокът на намалената ставка на ДДС.
Реално повечето хора в страната са обеднели за последните две години. Повишението на минималната заплата за периода е с 20%. През юли 2021 г. минималната заплата беше 650 лв., а сега е 780 лв. Инфлацията за две години е 27,1% и е по-висока от увеличението на минималната заплата. Като цяло доходите в страната нарастват през последните две години. Но всеки човек може сам да прецени дали е обеднял или е забогатял от средата на 2021 г. насам, като сравни увеличението на заплатата си с инфлацията. Ако заплатите в дадена фирма през миналата година са нараснали с 20 на сто, а през настоящата година са вдигнати с още 10%, ръстът на заплатите изпреварва инфлацията и хората реално са забогатели. Но всеки човек може сам да прецени дали неговите доходи са нараснали с толкова.
Инфлацията за последните 12 месеца до края на юни е 8,7%, обявиха от НСИ. За година храните и безалкохолните са поскъпнали с 13,3%, а услугите в сферата на развлеченията и културата с 14,5 на сто. Бирата е поскъпнала с 22,6% за година, цените на млякото, млечните продукти и яйцата са нараснали с 19%, а зеленчуците са поскъпнали с 20,6%. Цените на пакетите за почивка и туристически пътувания са нараснали с 21,4%.
Само за месец юни обаче инфлацията е отрицателна - минус 0,4%. Това е втори пореден месец на отрицателна инфлация, сред като през май беше минус 0,1%. През юни с по 1% са поевтинели храните, големите домакински уреди и големите машини. Дрехите са поевтинели с 0,7%, а обувките с 0,5%.
През юни най-много са поевтинели някои пресни зеленчуци (зелен фасул, тиквички и патладжан) - със 17,6%, краставиците - със 17,3%, зелето - с 16,2%, чушките - с 15.7%, картофите - с 13,7%, доматите - с 10,1%, олиото - с 5,8%, маслото - с 4%, яйцата - с 3,6%, кашкавалът - с 2,9%, и сиренето - с 2,2%. Но през юни са поскъпнали кореноплодните зеленчуци (моркови и червено цвекло) - с 13,6%, ябълките - с 9,2%, сладоледът - с 4%, свинското месо - с 2,7%, и ракиите - с 1,7%.