Инфлацията за 2024 г. е 2,2%
Крайното решение за въвеждане на единната валута е политическо
България не изпълнява критерия за ценова стабилност за влизане в еврозоната към края на декември, каза за “Труд news” Стоян Панчев от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). Инфлацията за 2024 г. е с 0,1% над прага за влизане в еврозоната, изчисли той, с уговорката, че са използвани експресните оценки на Евростат за инфлацията в страните от еврозоната. Когато бъдат обявени окончателните данни, може да има някаква промяна.
Един от критериите за влизане в еврозоната е средногодишната ни инфлация, измерена според потребителската кошница на страните от ЕС, да не е с повече от 1,5% над инфлацията в трите страни с най-малко покачване на цените. През 2024 г. държавите от ЕС с най-ниска средногодишна инфлация са Литва, Италия и Финландия. Средногодишната ни инфлация, използвана за оценка изпълнението на критериите за еврозоната, е 2,6%.
Дори след окончателните данни на Евростат да изпълним критерия за еврозоната, това няма голямо значение, коментира Стоян Панчев. Парламентът задължи правителството да подаде в Европейската комисия искане за оценка на готовността ни за въвеждане на еврото до 15 дни след като изпълним критериите за еврозоната. Дори формално критерият да бъде изпълнен и страната ни да подаде документи, разглеждането им и окончателният доклад няма да станат готови преди месец март, стана ясно от думите на Стоян Панчев. При оценката за ценова стабилност се гледа не само един временен момент, а по-дълъг период от време и какви са перспективите. Още през януари 2025 г. инфлацията в страната ни ще бъде по-висока, отколкото през декември, и така ще се отдалечим от критерия за еврозоната.
Както “Труд news” вече писа, причините за по-високата инфлация през януари са връщането на ДДС на 20% за хляба, брашното и ресторантите, съчетано с ударно поскъпване на тока за домакинствата, което не беше поискано от производителите на електроенергия, и вдигане на цените на газа и водата. Увеличението на заплатите на полици и военни от началото на 2025 г. също ще подкрепи покачването на инфлацията, категорични са икономисти. В проекта на бюджет на Министерство на финансите също има промени, които ще помогнат за вдигане на инфлацията през следващите месеци, като например предложеното увеличение на акциза за цигарите.
Но в крайна сметка решението за приемането ни в еврозоната ще бъде чисто политическо. При изчисляване на критерия за въвеждане на еврото Европейската комисия и Европейската централна банка може да изключат данните за някоя от страните от ЕС, както стана при влизане на Хърватия в еврозоната. Така формално може и да отговорим на критериите, но дали реално икономиката на страната ни е готова за единната валута е съвсем друг въпрос.
Инфлацията в страната ни за декември е 0,4%, а инфлацията за цялата 2024 г. (изчислена според българската потребителска кошница) е 2,2%, обявиха от НСИ. От храните през декември по-съществен ръст на цените има при: зеле - с 15,4%, нискомаслено прясно мляко - с 4,9%, гъби - с 4,5%, зрял лук - с 4,3%, зелен лук, чесън и праз - с 4,2%, шоколад и шоколадови изделия - с 2,6%, и яйца - с 2,4%. Сред нехранителните стоки и услугите по-съществено увеличение на цените има при: международни полети - с 29,3%, почивки и туристически пътувания в страната - с 9,9%, централно газоснабдяване - с 8,7%, метан за автомобили - с 4,7%, газ пропан-бутан - с 3%, дизелово гориво - с 2%.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш