Ръководителят на германската дипломация Аналена Бербок съобщи в сряда накратко за инцидент между руски кораб и хеликоптер на германските въоръжени сили в Балтийско море, без да дава повече подробности, предава EFE.
"Става въпрос за повредени кабели, които реално не се късат така просто. Става дума за блокирани GPS канали, петролни танкери, които незаконно избягват наложените санкции, става дума за инциденти с хеликоптери, които също идват от Германия и при които те внезапно стрелят по тези петролни танкери", каза Барбок, имайки предвид "хибридните заплахи" в кулоарите на срещата на външните министри на страните-членки на НАТО в Брюксел.
По-късно германските медии съобщиха, че екипажът на руски кораб е стрелял със сигнални боеприпаси срещу хеликоптер на германските въоръжени сили, изпълняващ разузнавателна мисия. В този контекст ръководителят на германската дипломация подчерта, че поддържането на мира изисква "по-добро сътрудничество срещу хибридни атаки срещу европейския мирен ред, особено в региона на Балтийско море", отбелязва EFE, цитиран от Agerpres.
В социалната платформа X Аналена Бербок заяви след съобщения в медиите, че Русия разширява своите хибридни атаки в района на Балтийско море и че следователно НАТО ще засили наблюдението и защитата на критичните инфраструктури.
"Руският президент Владимир Путин атакува нашия мирен ред с хибридни атаки", написа тя в мрежата X. На редовна пресконференция говорителят на германското министерство на отбраната Майкъл Стемпфле отказа да коментира инцидента, но отбеляза, че от време на време има "нарушения на правилата в морето или във въздушното пространство".
"В такива случаи е важно флотът и военновъздушните сили да реагират по рационален начин, като деескалират" и увери, че всъщност те "винаги действат много професионално".
В изявления за EFE, говорител на германското министерство на отбраната се ограничи до това, че поради "съображения за военна сигурност" като цяло и независимо от евентуални отделни случаи, информацията за оперативните аспекти не се оповестява публично. По-рано агенция Reuters цитира говорител на германското министерство на отбраната, който не можа да потвърди инцидента.
Русия все още не е реагирала на тази информация. Като общо правило използването на сигнални боеприпаси е обичайно само в извънредни ситуации.
Миналия месец два подводни кабела - единият, свързващ Финландия с Германия, а другият, свързващ Швеция с Литва, бяха повредени за по-малко от 24 часа, което накара германския министър на отбраната Борис Писториус да обяви това за саботаж.
Швеция, Германия и Литва започнаха наказателни разследвания миналата седмица срещу китайския кораб Yi Peng 3, който напусна руското пристанище Уст-Луга на 15 ноември. Русия отрече да носи отговорност за повредените кабели.
Външният министър Аналена Бербок каза в кулоарите на среща на НАТО в Брюксел по-рано, че германското правителство ще бъде отворено към възможността да изпрати войници в Украйна в случай на мирно споразумение.
Германският канцлер изключи разполагането на войски в Украйна
Германският канцлер Олаф Шолц, обаче, обеща да не изпраща мироопазващи войски в демилитаризирана зона в Украйна, ако между Киев и Москва бъде постигнато споразумение за прекратяване на огъня.
Германският канцлер Олаф Шолц се сблъска с въпроси от депутати в Бундестага в сряда, преди вота на доверие, който той призова за 16 декември.
Германският лидер изключи изпращането на германски войски в Украйна, въпреки че външният министър предположи, че мироопазващите сили могат да бъдат разположени в демилитаризирана зона, ако бъде договорено прекратяване на огъня.
Шолц предположи, че е твърде рано да се планира края на войната, като каза, че е "напълно неуместно" да се спекулира.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш