Ирландия има много пари, но хората са недоволни

Има едно от най-неравномерните разпределения на доходите

Това е мечтата на всеки финансов министър: хазната да е пълна. Точно такъв е в момента случаят с Ирландия, която отново има огромен бюджетен излишък: към натрупаните 8,6 милиарда евро през тази година се прибавят и 14 милиарда евро данъчни доплащания от американската компания Apple. Освен това в прогнозата на ЕК Ирландия се очаква да постигне през следващата година най-високия икономически ръст в целия Европейски съюз, а ирландският брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението е третият най-голям в света, пише германската обществена телевизия АРД.

И все пак не изглежда избирателите да са адски щастливи от това. Те виждат друго: огромен недостиг на жилища, растящи наеми и все повече бездомници по улиците.

Според Щефан Мюлер, политолог от Университетския колеж в Дъблин, повишаването на разходите е важен въпрос за ирландците на тези избори, следван от здравеопазването. Но и миграцията тревожи ирландците. От началото на хилядолетието Ирландия, наричана някога „беднякът на Европа“, изживя икономически бум, а населението на страната се увеличи с една трета. В последвалата финансова криза страната трябваше да бъде спасявана от банкрут с милиарди от Европа, припомня АРД.

Фактът, че Ирландия успя да се възстанови толкова бързо от тази катастрофа, поне на хартия, се дължи най-вече на ниската ставка на корпоративния данък. Така Ирландия от десетилетия привлича тежки мултинационални компании, които плащат данък върху печалбите си в размер на едва 12,5% - много по-малко, отколкото в повечето други европейски държави.

Трудно е обаче да се прецени колко дълго ще продължи това. Компаниите могат и да управляват интелектуалната си собственост от Ирландия, но когато продават продукта си по целия свят, те изискват лицензионни такси. Паричните суми, които се прехвърлят насам-натам в някои случаи не се генерират в самата Ирландия и изобщо не стигат до Ирландия. Така изкуствено се завишават икономическите показатели - например ирландският БВП, разяснява АРД.

В Ирландия има две икономики, казва ирландският автор и журналист Финтан О'Тул - тази на мултинационалните компании и много по-малката на ирландските компании. „В резултат на това Ирландия има едно от най-неравномерните разпределения на доходите“, казва О'Тул.

(Със съкращения)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения