Да опростят такси на концесионерите, но срещу ясни ангажименти, настояват от бизнеса
Заради 8 млн. лв. можем да загубим 8 млрд. лв.
Чадърите и шезлонгите на плажа трябва да са напълно безплатни поне през следващите три години, за да бъде подпомогнат най-засегнатият от кризата сектор на икономиката - туризмът. Това заявяват в свое писмо до премиера Бойко Борисов и до вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). От организацията са категорични, че е грешка да се дава право на заведенията край брега да разширят площта си без да имат ясни ангажименти да намалят цените на предлаганите плажни услуги. Към момента предложените изменения в Закона за устройство на черноморското крайбрежие позволяват на концесионери и наематели сами да решат дали и с колко да намалят цените на предлаганите чадъри и шезлонги.
От БХРА настояват да бъдат опростени концесионните възнаграждения и наемите на стопаните на плажовете за срок от 3 години срещу предлагане на напълно безплатна услуга за гостите на курортите. Ако това не е възможно, поне да се гарантират ниски цени за всички плажуващи, като отсядащите в курортите да плащат по около 10 лв. за комплект от два шезлонга и чадър, а за гостите извън комплексите, които искат само да събират тен на плажа, цената да е максимум - 15 лв. за комплект. От БХРА дори предлагат в случай, че се приеме всички чадъри и шезлонги да са безплатни, държавата да доплаща на концесионерите да се грижат за ивиците, така че бизнесът да не е на загуба.
В момента оцеляването на летния ваканционен туризъм е под въпрос и основно зависи от това дали държавата би се лишила от концесионните възнаграждения на стойност 8 млн. лв. при хиляда пъти по-голям приход от сектор туризъм - около 8 млрд. лв., твърдят от бизнеса. И подчертават, че заради кризисния летен сезон, който се очертава, основните туристи ще са българи и от съседните страни, а те търсят хубав плаж и спокойствие. Затова и е наложително да се привлекат повече гости именно с безплатни плажни пособия. В противен случай, заради пренебрежимо малките приходи в бюджета от концесии - около 0,1 на сто от средствата, които осигурява секторът, туристите ще са недоволни и ще развалят впечатлението си от пребиваването им в България. Скъпите чадъри и шезлонги водят до пренасочване на редовните през изминалите сезони клиенти към други дестинации, подчертават от бизнеса.
За да има дистанция между почиващите
Не е нормално ивиците да са дискотека
Не бива да се разширява площта на плажните заведения с оправдания, че така ще се спазва социална дистанция, твърдят хотелиери.
От БХРА се обявяват и против планираното увеличаване на площта на заведенията на плажа. С направеното предложение, вместо да се осигури колкото се може повече място за чадъри и шезлонги, така че да се спазва социална дистанция, се постига обратен ефект - намаляват се пространството и възможностите за летуване, обясняват от БХРА. Ако бъде дадена възможност за разширение на плажните барове, заведенията ще превземат голяма част от територията край морето, обясняват от организацията. От БХРА питат и защо не се допусне всички останали заведения в курортите да разширят площта, на която поставят маси на открито. Според бизнеса е недопустимо да се посочва като причина за допускане на тази възможност необходимостта от отстояние между масите.
“Както всички останали се съобразяваме с мерките, така те трябва да важат и за “бараките” по плажа”, категорични са от бизнеса. Според представителите на сектора не е нормална и наложилата се през годините практика през деня пясъкът да се ползва за плаж, а вечер да се превръща в място за развлечения.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш