Италиански прокурори проучват доставчици за модни марки

Доставчици на модни марки са разследвани за експлоатация на наетите работници.

Подготвят обвинения за експлоатация на наети работници

Използват прийом за борба срещу мафията

Чанта за 53 евро продават за 2600 евро

Прокурори в Милано разследват веригата за доставки на около дузина модни марки, каза човек, запознат с въпроса, след като звено на френската компания за луксозни стоки LVMH в Италия беше поставено под съдебна администрация в разследване за експлоатация на работници. LVMH е производител на луксозни стоки с търговските марки Louis Vuitton, Givenchy, Guerlain, Chaumet, Moet & Chandon, Hennessy и др.

Съдът в Милано назначи комисар, който да управлява притежаван от LVMH производител на чанти с марка Dior, след като разследване на четирима от неговите доставчици, базирани в околностите на модната столица на Италия, разкри незаконни условия на труд за персонала.

Инспекциите на място и проверките на данните за потреблението на електроенергия дават основания на прокурорите да твърдят, че работниците са били наети за продължително работно време, често са работели през нощта и по време на празниците. Някои хора са спели там, където работят, нямат редовни договори, като двама са имигрирали нелегално в Италия.

Това е третото подобно решение тази година от съда в Милано, отговарящ за превантивните мерки, който през април предприе подобни стъпки по отношение на компания, собственост на Джорджо Армани, поради обвинения, че модната група “виновно не е успяла” да контролира правилно своите доставчици. Армани Груп коментира по това време, че винаги се е стремяла да “сведе до минимум злоупотребите във веригата на доставки”.

От LVMH отказаха да коментират последното решение на съда.

Миланските прокурори и италианската полиция разследват още малки производители, които доставят около дузина други марки, казва източникът на Ройтерс, отказвайки да предостави допълнителни подробности, тъй като информацията е поверителна.

Назначаването на специален комисар има за цел да даде време на дъщерните дружества на модните марки да коригират проблемите във веригата си за доставки, докато продължават да работят.

Нито LVMH, нито Армани са обект на разследване, докато доставчиците, обект на разследването, са изправени пред възможността да бъдат обвинени за експлоатация на работниците, показват копия от съдебните решения, до които Ройтерс има достъп.

През последното десетилетие прокурорите в Милано разследват фирми за набиране на персонал, за които се твърди, че са наемали незаконно работници, укривайки данъци, както и социални и пенсионни вноски, за да намалят цената на услугите, които предоставят.

Проучванията традиционно са насочени към сектори като логистика, транспорт и услуги за почистване, където работниците се доставят от фирми, които се появяват и закриват на всеки две години.

Фокусът след това се измести върху модния сектор, където проучванията през тази година показаха подобни проблеми.
Италия осигурява от 50% до 55% от световното производство на луксозни стоки, изчисли консултантската компания Bain, като хиляди малки производители доставят за големи марки и им позволяват да носят ценения етикет “Произведено в Италия” върху стоките си.

Последното разследване в Милано показа, че малък производител е успял да вземе от Dior само 53 евро, за да направи чанта, която модната къща след това продава в магазините за 2600 евро.

Съгласно италианското законодателство марките, които аутсорсват производството си, са отговорни за извършването на адекватни проверки на доставчиците. В миналото мерките, предприети от италианските магистрати във връзка с разследвания за експлоатация на работници, засягаха само доставчиците, които са малтретирали работници.

Прокурорите от Милано обаче са успели да се възползват от разпоредба в закона, която първоначално е била предназначена да се справи с компаниите, инфилтрирани от мафията.

Тези компании ще бъдат поставени под съдебна администрация чрез назначаването на специални комисари, които да ги управляват.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари