Как Борислав Сарафов вижда прокуратурата в следващите 7 години

Снимка: Пламен Стоименов
Борислав Сарафов е изпълняващ функциите главен прокурор от юни 2023 г., а на 10 октомври във Висшия съдебен съвет бе внесена кандидатурата му за титуляр на този пост.

Кандидатът за главен прокурор внесе концепцията си във Висшия съдебен съвет

Държавното обвинение се върна към естественото си състояние на политически неутрална институция

Академичната общност да участва в експертизи по дела

7 години. Толкова ще има следващият главен прокурор, за да ни убеди, че прокуратурата си върши работата и заслужава обществено доверие, което дали основно заради политическите брожения от последните 3 години и постоянните атаки срещу институцията, дали по други причини, изглежда позагубено.

На 10 октомври, в последното възможно по процедура заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), стана ясно, че единственият кандидат за главен прокурор се казва Борислав Сарафов. Той и към настоящия момент ръководи прокуратурата и още от първите дни на встъпването му в длъжност даде да се разбере, че предвижда да промени изцяло облика на държавното обвинение. Не само пред широката публика, но и отвътре. Ден преди крайния срок - 24 октомври, Сарафов внесе във ВСС концепцията си за управление на прокуратурата в следващите 7 години. А от нея личи, че явно настоящият изпълняващ функциите и кандидат за бъдещ главен прокурор не отстъпва от идеята за кардинални промени. Какво предвижда концепцията на Борислав Сарафов в най-ярките u акценти?

Вън политиката от прокурорските кабинети

„Прокуратурата се върна към нормалната си и професионална работа, като категорично и трайно излезе от калния терен на политиката, съсредоточавайки се върху своите законови задължения“. Това твърди в концепцията си Борислав Сарафов и дава заявка, че завръщането на прокуратурата към естественото u състояние на политически неутрална институция ще продължи.

„Непрекъснато слушам, че сме политизирани, но нямам спомен някоя партия да е внесла сигнал срещу свой активист. Всъщност, повечето очакват да станем някакъв техен „съюзник“ против политическия опонент и когато не го правим, получаваме обвинения в политизация“, пише още Сарафов в концепцията. И подчертава, че политическите атаки срещу институцията не могат да са фактор за това дали едно разследване се провежда качествено или не. Това зависи от много и комплексни фактори, които стоят далеч отвъд властовите амбиции.

Вещите лица и експертизите правят наказателния процес бърз или бавен

Вещите лица и експертизите са в основата на бързото и качествено разследване и липсата на кадри, а от там и забавянето на заключенията, води до сериозни проблеми за системата, смята бъдещият главен прокурор.

Проблемът с все по изчезващите от практиката вещи лица, заради ниско заплащане, кратките срокове за изготвянето на експертизите и огромният обем от работа, е от десетилетия. Но тук Борислав Сарафов залага един особен акцент и дава формула за решаването на проблема, която би могла да изведе крачка напред наказателните дела, поне щом се касае до бързината на процеса.

„Наложително е да се регулира по изцяло нов начин организацията на работата на вещите лица. Дейността им трябва да бъде обединена в един център с регионални структури или звена. Национална база данни трябва да осигури достъп на органите на досъдебното производство до всички вещи лица, тяхната специалност и района, в който те извършват дейността си. Може да се обсъди и идеята ми за създаване на Национално бюро за съдебни експертизи към Министерство на правосъдието (вкл. с регионални звена), на което да бъдат възлагани всички експертизи както в съдебното, така и в досъдебното производство“, предлага Сарафов. И извежда пред скоби една нова и заслужаваща внимание идея - академичната общност да участва в изготвянето на експертизи по дела, като се въведе ангажимент за факултетните съвети при висшите учебни заведения, в случаите при които са необходими специални знания от тяхната професионална специализация, те да участват в тази дейност.

Съдебната реформа

Съдебната реформа да не бъде гледана през призмата на конюнктурните интереси на отделни политически лобита - за това призовава Борислав Сарафов, като отчита провала на последните опити за реформи в правосъдието, които не произведоха реално нищо друго, освен лош вкус в устата.

„Кадрова смяна на когото и да било в съдебната система не е съдебна реформа. Съдебна реформа е промяна в средствата, оръжията, ресурсите за работа на прокуратурата, в оптимизиране на организацията на дейността u“, подчертава кандидатът за главен прокурор.

Следователското самоуправление

Следствените отдели да бъдат изведени от орбитата на окръжните прокуратури и да бъдат поставени „под шапката“ единствено на Националната следствена служба, предлага Борислав Сарафов. Или иначе казано - следователско самоуправление, което да даде повече независимост, повече свобода на разследващите и по-малко ограничения от формална гледна точка.

Целта на подобна реформа, според него, би била по-добра организация на разследването и най-вече даване на възможност за създаване на екипи от следователи от различни следствени служби в страната и/или от следователи с различна професионална специализация по дела. Така от една страна Сарафов смята, че ще се уплътни професионалния капацитет на следователите, а от друга - ще се повиши качеството и бързината на разследванията.

Медиите са необходим партньор, а не досаден противник

Особен акцент в концепцията на кандидата за главен прокурор е поставен на медийната политика на прокуратурата, която в последните години бе активизирана и изчистена от излишна показност.

„Коректното, навременно и постоянно взаимодействие с медиите е задължение на прокуратурата, но в същото време би могло да бъде и инструмент за по-успешна работа. Чрез медиите прокуратурата не само информира обществото за своята дейност, но по своеобразен начин се отчита пред него“, пише Сарафов и декларира, че според него оптималната публичност и прозрачност са в служба на обществения интерес, „повишават доверието, правят гражданите съпричастни в борбата с престъпността и ги предразполагат да съдействат на правосъдието“.

Журналистите са живата връзка между институциите и обществеността, а медиите са необходим партньор, а не досаден противник, смята още той.

Концепцията на настоящия и. ф. главен прокурор съдържа още много идеи за промени в законодателството и общата политика по ръководство на обвинението, като въвеждането на изцяло нов механизъм за съставяне на обвинителните актове, който да изчисти от формализъм процедурата, изграждането на система за електронни дела в досъдебната фаза, промени в конкурсните процедури и други.

Дали концепцията на Борислав Сарафов ще му осигури още 7 година начело на прокуратурата предстои да стане ясно през януари 2025 г. Но едно е сигурно - за да се води професионален дебат за бъдещето на прокуратурата, е нужно успокоение и фокус. И изглежда единственият кандидат за поста главен прокурор усеща това.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи