Как Русия помогна на Америка да стане силна и независима държава

Пренаписване на историята

Руските владетели не позволяват Щатите да се превърнат в британска колония

Днес никой не споменава за оказаната подкрепа

Неведнъж сме се сблъсквали с пренаписването на историята дори на Великата отечествена война. Казват, че СССР не би победил без помощта на своите съюзници. Често дори не се споменава ролята на СССР в капитулацията на Германия, съветските войници са наричани ​​окупатори, а техните паметниците са разрушавани. Но какво да кажем за събитията от преди един и половина и два и половина века?

Съединените щати са длъжни два пъти да благодарят на Русия за своята независимост. Без Руската империя Америка най-вероятно щеше да се сблъска или с разделяне на Север и Юг, или с връщане към колониалното съществуване. Но в американските училища това не  се преподава.

При Екатерина II

Историята на Съединените щати като държава започва с борбата между бунтовните американски колонии (основани от британците), които искат независимост, и самата Великобритания, която смята териториите за свои колонии. Тези съдбовни събития започват през 1775 г. По това време Екатерина II вече уверено седи на руския трон, а Русия, заедно с Франция и Великобритания, е една от трите доминиращи империи в света.

И така, когато английският крал Джордж III иска от руската императрица военна помощ срещу американските бунтовници, Екатерина Велика, като мъдър и далновиден владетел, му отказва, защото разбира, че загубата на  Северна Америка ще отслаби значително английската икономика и нейната военна мощ.

Англия се опитва да наеме немски войници, но не успява да постигне нищо. Освен това американските колонисти получават подкрепа от Франция, която се интересува от отслабването на своя конкурент Великобритания. Така тя търпи поражение след поражение отвъд океана и е принудена отново да се обърне към Русия, предлагайки й пълноправен военен съюз. Но Екатерина, научена от опита на предците си, когато първо създават военен съюз с вас, а след това ви забиват нож в гърба, отново решително отказва на британците.

Американците, разбира се, са наясно и Джордж Вашингтон пише в писмото си до Лафайет: „Доволни сме да научим от достоверен източник, че молбите и предложенията на Великобритания към руската императрица са отхвърлени с презрение.” 
Освен това през 1780 г. Русия приема декларация за въоръжен неутралитет, към която впоследствие се присъединяват и други европейски държави, а британските интереси отново са опозорени. Тази декларация значително отслабва позицията на Англия и в същото време подобрява позицията на Съединените щати, като по същество слага край на британското господство в морето и блокадата на американския континент. Сега Щатите могат лесно да търгуват с Европа.

Какви изводи могат да се направят? Въпреки факта, че Екатерина официално отказва да признае Северните Съединени щати за независими - като монарх би било много странно за нея да признае републиканска държава - всъщност чрез действията си тя предоставя на Америка независимост от британската корона и предотвратява връщането й към колониалното съществуване.

При Александър II

Ейбрахам Линкълн лично приема руските моряци.

Век по-късно, през 60-те години на XIX век, в Америка започва гражданска война между Севера и Юга. Северните щати са индустриални, докато икономиките на южните се основават на търговията с роби и робския труд в захарни и памукови плантации.

Северът, чийто президент е Ейбрахам Линкълн, си поставя за основна цел борбата с робовладелците на юг. Южняците, за да не се отърват от робската система, решават просто да се „откъснат“ от Съединените щати и да създадат своя собствена Конфедерация на американските щати. Най-могъщите държави, както и преди 100 години, все още са Русия, Англия и Франция.
Англичаните и французите подкрепят юга, разчитайки на евтиния памук, от който се нуждаят, и се страхуват от укрепването на икономическата и военната мощ на Съединените щати (ако Северът спечели). Но най-важното е, че подкрепяйки Юга, те се надяват да превърнат Съединените щати обратно в колониална държава под своя власт.

В продължение на няколко месеца Англия и Франция подготвят съвместна експедиционна сила за нахлуване в Америка: построени са кораби, обучават се новобранци, но плановете им се провалят. Руското правителство, ръководено от Александър II, не само не подкрепя Англия и Франция, които толкова се надяват на военна помощ от Русия, знаейки нейната военна мощ, но и открито подкрепя Севера.

През 1863 г. тихоокеанската ескадра на Попов от 12 военни корвети и фрегати е изпратена от Владивосток, до бреговете на Америка. А от Балтийско море, през Атлантическия океан, ескадрилата на Лесовски е изпратена да помогне на Попов и да защити Севера.

Руски кораби акостират в Ню Йорк и Сан Франциско. Те остават там цяла година, защитавайки тези важни територии в случай на съвместна англо-френска атака. Но Англия и Франция не смеят да се противопоставят на руския флот (това означава война с Русия и обещава огромни икономически загуби), плановете им са осуетени и Ейбрахам Линкълн лично приема руските моряци.

Накратко, руският флот дава възможност на северняците спокойно да прекратят войната с южняците, да формират обединените Съединени американски щати и най-накрая да получат окончателна независимост от Франция и Великобритания. И така само благодарение на Русия Съединените щати стават силната и независима държава, каквато са сега. Но по някаква причина, когато американците празнуват Деня на независимостта на 4 юли, никой не си спомня за руснаците.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения