Случвало ли ви се е да се разплачете неочаквано, когато ваши приятели са тъжни? Или да се давите от смях, защото и близките ви са в такова настроение? Със сигурност отговорът е ДА, а причината е, че емоциите са заразителни.
Как ни въздействат емоциите на другите? Как да се предпазим от резките смени на настроения и да се чувстваме по-добре? Съветите са от нас, а от вас остава да ги приложите, стига да искате.
Добро и лошо влияние, връзка със социалните мрежи
Хората може да се заразяват с емоции, също както го правят с грип или друга болест. Лошото е, че това действие включва и негативните настроения, не само позитивните. Aко хората, с които редовно общувате, често изразяват своята тревожност или депресивна нагласа, е много вероятно да се заразите с тези емоции. Страховете също може да се предават от един човек на друг.
Представете си, че приятел, на когото много държите, непрекъснато говори за определена болест. За симптомите и всичко останало. Много вероятно скоро и вие ще се чувствате тревожни и ще търсите в състоянието си именно тези споменати „признаци“, че ви има нещо.
Учени изследвали как се променя поведението на хората след редовно следене на социалните мрежи. Резултатите били повече от любопитни. Когато някой преглежда потока от новини и изображения на другите, а в тях преобладават негативни постове, четящият също започва да създава такива. Неготово настроение се повлиява от чуждите нагласи.
Когато обаче лошото се пренебрегне и новите публикации на приятелите и познатите са предимно положителни, човекът също е в настроение и публикува позитивни неща.
Изводът: социалните мрежи може да влияят на начина, по който се чувстваме, затова е хубаво да подбираме страниците, групите и личностите, които следваме.
Съвет от нас – ако има хора сред приятелите ви, които твърде често споделят драматични постове, не е нужно да ги блокирате. Просто ограничете показванията на тези публикации.
Учените са доказали, че хората се заразяват по-лесно с отрицателни емоции. Защо? Това просто е защитен механизъм на човека, инстинкт за самосъхранение. Лошите новини ни правят по-трайно впечатление, защото ни дават знак за опасност и внимание. Така, за съжаление, по-лесно попиваме чужди негативни емоции, а не хубавите такива.
Кой ни влияе повече?
Принципно всеки човек може да ни зарази с добри или лоши емоции, но близките го правят много по-лесно. Когато ни е грижа за някого, неговите чувства ни касаят. Затова не е изненадващо, че тъжните ни роднини или приятели може да ни накарат да се честваме по същия начин.
Хубавото е, че когато те са доволни и окрилени, това може да ни повлияе много позитивно. Важно е да сме много деликатни и внимателни, когато изразяваме тъгата си – наши близки и приятели може също да изпаднат в депресивни състояния.
Как се заразяваме с негативни емоции или ги споделяме с по-далечни хора? Изследване на университет от Оклахома и друг от Тексас доказва, че когато индивиди споделят обща антипатия към някого или нещо, изведнъж между тези хора се появява връзка, която има потенциал да прерасне в приятелство. Факт е, че много дружби се засилват по този начин, негативните емоции обединяват.
Да моделираш поведението си и да контролираш емоциите
Ясно е – можем да се влияем от другите (особено близките) или несъзнателно да манипулираме настроението на тези, с които общуваме. Затова следва да сме по-внимателни с мимиките, изказа, поведението си.
Имайки предвид, че емоциите може да бъдат силно заразни, оставят интересни въпроси, които да си зададем.
Заобиколени ли сме от хора, които ни влияят добре и ни вдъхновяват? Ние излъчваме ли към познатите си позитивизма, който бихме искали да получаваме от тях?
Има ли нещо в поведението и светогледа ни, което е редно да преосмислим?
Ние сме в състояние да подобрим комуникацията си с другите и нагласата си за нещата, ако първо отсеем грешките си.
Изход от проблемите винаги има. Решават се, стига да бъдат идентифицирани, а не премълчавани.
Емоциите са заразни, това не значи да спрете да споделяте. Просто не се фокусирайте само над мъглата.
Зад тях прозират чудни пейзажи.
Посочете натам.
За да ги видят и другите.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш