Как Унгария изгонва Сорос

Спорът между Орбан и Сорос може да се превърне в бумеранг

Началото е поставено през 1984 г. - тогава американският милиардер и филантроп Джордж Сорос започва да подпомага антикомунистическата опозиция в Унгария, например като й осигурява копирни машини. По-късно той основава в унгарската столица Централноевропейския университет (ЦЕУ). А с милиардите, дарени от фондацията му „Отворено общество“, Сорос подпомага дейността на няколко поколения интелектуалци, учени и правозащитници.

Тази ера върви към своя край: фондацията „Отворено общество“ обмисля (при определени условия) да се изтегли от Будапеща и да премести седалището си в друга държава. Причината: правителството на Виктор Орбан се готви в началото на май 2018-а да прокара т.нар. закон „Stop Soros“ (“Спри Сорос“). Ако той бъде приет в първоначалния му вид, това ще накара „Отворено общество“ да напусне Унгария.

На пръв поглед изнасянето на институциите на американския милиардер от Унгария изглежда като победа за Виктор Орбан: години наред премиерът изграждаше „образа на врага Сорос“, който е роден в Будапеща и е оцелял от Холокоста. В няколко поредни правителствени кампании Сорос беше обвиняван, че искал да унищожи Унгария и Европа – най-вече с подкрепата си за бежанците. Тези негативни кампании постепенно се обърнаха и срещу другите неправителствени организации - последният стълб за контрол над управлението.

В дългосрочен план спорът между Орбан и Сорос може да се превърне в бумеранг: изтеглянето на институциите на Сорос от Унгария би било много силен сигнал. Защото Джордж Сорос подпомогна демократизирането на бившите комунистически диктатури в Източна Европа така, както никой друг меценат в света. Бягството по политически причини от една страначленка на ЕС би било прецедент - досега това се е случвало само в страни като Русия, например.

(От „Дойче Веле“ със съкращения)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари