Човешки останки, монети и оръжия са само част от археологическите находки
По стените висят железни халки за изтезания
От незапомнени времена Московският Кремъл е не само символ на суверенна власт, но и място, за което се носят легенди. Много от тях са базирани на реални документи, доклади и бележки на военнослужещи. Съвременният Московски Кремъл е построен в края на 15 век от италиански архитекти. Те изграждат и подземна конструкция, без която не може нито една крепост. Подземните пътища гарантират сигурността на властта, доставката на храна и като цяло са важен стратегически обект. Не е изненадващо, че историците са много заинтересовани да изследват подземието в неговата цялост, което крие интересни тайни.
Кубче за гадаене
Под Кремъл по време на разкопките са открити много човешки останки и монети от различни години. Трудно бихме могли да изненадаме археолозите с това, но учените се натъкват и на невероятни неща. Едно от тях е кубче за гадаене, по страните на което са отпечатани символи - свастика, решетка и спирала. Какво точно означават тези знаци не е известно. Ясно е само, че кубчето има за цел да каже на притежателя правилния отговор на интересуващия го въпрос. Подобна находка предполага, че живеещите в Кремъл са били суеверни.
Ковчег с кукла
При проучването на подземието в района на Чудовския манастир е открит истински дъбов ковчег. След отварянето му е установено, че вътре има кукла в цял човешки ръст, облечена в униформа. Историците стигат до извода, че това погребение е свързано с великия княз Сергей Александрович Романов.
Той е убит през февруари 1905 г. Посред бял ден един от революционерите хвърля бомба в каретата на княза. Кочияшът е смъртоносно ранен, а тялото на Сергей Романов е разчленено на части. По време на панихидата, той е облечен в униформа, а в ковчегът е открит само в горната част. Може би тогава, вместо истинските останки на княза, е поставена кукла, тъй като не е имало какво да погребат.
Присъствието на Наполеон
Една от най-новите находки в подземието е тайникът с оръжия на Наполеон Бонапарт. Съдейки по намерените оцелели неща, в подземието е била именно елитната част от френската армия, вероятно със самия император. Под земята учените откриват не само оръжия и униформи, но и бутилка скъпо френско вино от началото на 19 век. Най-вероятно военните оставят всичко в подземието, когато се налага да бягат спешно от Москва поради пожар.
Луксозни предмети
Не само сега богатите обичат лукса. Представителите на властта също не се противопоставят на закупуването на нещо скъпо и донесено от чужди държави. Археолозите откриват в подземието древен сирийски бокал, покрит със злато и ориенталска керамика, който е много скъп.
В Кремъл има огромен брой подземни проходи, камери и кладенци.
Затвори и мъчения
Подземието на Беклемишевската кула е използвано като затвор от Иван Грозни. В една от килиите, той иска да хвърли своя враг Андрей Ховански. Учените откриват проход между Беклемишевската и Константин-Еленинската кули. Той е пригоден за затворници. По стените на тесния проход висят железни халки, за които са оковавани престъпниците и са изтезавани.
Корпус 14
Сградата, построена през 1932-1934 г., не е направена да издържи векове и бързо се разпада. През новото хилядолетие се правят опити за възстановяването й, но напразно. Няма какво да се направи, освен да се събори. И тук започва най-интересното. При разрушаването, се разкрива историческа зидария - части от основите на две църкви и трапезарията на Чудовския манастир, както и на Малкия Николаевски дворец. Започват разкопки на площ от 500 квадратни метра в мазетата на 14-ти корпус и откриват останките от ранните манастирски сгради от 12-14 век: зидария от бял камък, теракотени релефи, надгробни паметници на манастирския некропол.
Някои от находките са уникални. Например каменна форма за отливане на метални тежести (края на XII - началото на XIII в.), върху която са издраскани около дузина и половина букви. За съжаление като цяло надписът не се чете. Това е най-старият надпис, известен на науката, направен в Москва - първото свидетелство за появата на писменост на Кремълския хълм.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш