Какво казват числата: Ракетният капацитет на САЩ бързо се изчерпва

Към декември 2023 г. САЩ са построили около 800 от тези ракети-прехващачи.

Промишлената база не е в крак с темповете на трансфер на оръжия към Украйна и Израел

Флотът продължава да използва надценените и абсурдно скъпи ракети, за да сваля евтините дронове и ракети на хусите

Независимо от достойнствата или недостатъците на политиките на администрацията на Байдън по отношение на войните в Украйна и Газа и по-широкия Близък изток, стана ясно, че САЩ използват и раздават своите ракети по-бързо, отколкото могат да ги произведат.

Също така е ясно, че от гледна точка на запасите и производството на ракети, САЩ далеч не са готови да се включат уверено в един продължителен пряк конфликт с конкурент като Китай.

Това се демонстрира от факта, че резервите от ракети и артилерийски снаряди на САЩ в момента са недостатъчни, за да осигурят на Украйна това, от което се нуждае, за да поддържа системите си за противоракетна отбрана снабдени с ракети-прехващачи. Всъщност неспособността на САЩ и техните съюзници в НАТО да осигурят достатъчно ракети за противовъздушна отбрана (ПВО) – известни още като прехващачи – направи по-лесно за Русия да атакува и да унищожи ключови военни цели, както и да осакати енергийната инфраструктура на Украйна.

Този дефицит на ракети е паралелен на добре документираната липса на производството на артилерийски снаряди в САЩ, което позволи на Русия да увеличи скоростта, с която поема контрола над териториите в Украйна днес.

Докато САЩ няма да останат без ракети утре, техният инвентар от ракети, както нападателни, така и отбранителни, намалява. Освен това, въпреки че правителството на САЩ не е разкрило колко ракети-прехващачи са били дадени на Украйна за милиарди долари за системите за ПВО NASAM, Hawk и Patriot, изпратени от Вашингтон там, ние знаем, че това не е достатъчно.

Също така знаем, че между Lockheed Martin и Raytheon, че около 740 ракети Patriot PAC-2/PAC-3 годишно ще бъдат произведени през 2025 г., като производството теоретично ще се увеличи до приблизително 1100 ракети до 2027 г. Това звучи като много, но от 22 февруари 2022 г., Украйна е изправена пред атаките от хиляди дронове и ракети.

Нещо повече, докато нашата прокси война срещу Русия напрегна ресурсите ни, избухването на едни военни действия с Китай може лесно да увеличи степента на изгарянето на нашите ракети с корабно базиране с порядък в сравнение с това, което виждаме в Близкия изток. И като говорим за доставката ни на ракети с корабно базиране, към 1 февруари 2024 г. ВМС на САЩ са използвали най-малко 100 от стандартните си ракети в Червено море.

Доклад от юли 2024 г. разкрива, че ударната група на самолетоносача „Дуайт Айзенхауер“ е изразходвала 155 стандартни серии ракети на стойност много милиони долари, 135 крилати ракети „Томахоук“ на стойност много милиони долари, 60 ракети въздух-въздух на стойност много милиони долари и допълнителните 420 боеприпаси въздух-земя с кумулативна цена вероятно в стотици милиони долари И тези разходи за ракети не включват ракетите, използвани от военните кораби, които не са прикрепени към тази ударна група през този период.

Естествено, от юли насам флотът продължава да използва надценените и абсурдно скъпи ракети, за да сваля евтините дронове и ракети на хусите. Като добавим към скоростта на изгаряне на ракетите от нашия флот, поне в два случая, април и октомври тази година, нашите военни кораби използваха ракети SM-2 и SM-3, за да защитят Израел от иранските балистични ракети и дронове. Освен това от началото на годината американският флот използва много по-скъпите ракети SM-6, заедно със SM-2, в своите операции в Червено море.

Ние наистина не знаем колко ракети са използвани до момента, но това, което беше публично разкрито, трябва да се разглежда като много консервативна оценка. Освен това не знаем точните нива на запасите от критични оръжия, тъй като тази информация може да бъде от голяма полза за нашите врагове. Въпреки това, според доклад на Heritage Foundation, до 2023 г. Пентагона е закупил приблизително 12 000 стандартни ракети-2 (SM-2), 400 стандартни ракети-3 (SM-3), 1500 стандартни ракети-6 (SM- 6) и 9000 ракети Tomahawk Land Attack Missiles (TLAM). През същия този период американският флот е изразходвал най-малко 2800 стандартни ракети и 2900 TLAM. И тези цифри не включват споменатите по-горе разходи от последната година или нещо такова.

Хвърляйки повече светлина върху това как приблизително изглеждат сегашните ни резерви от ракети, Wall Street Journal изчислява, че когато се вземат предвид тренировките и пенсионирането на по-старите оръжия, към 2020 г. са останали само около 4000 TLAM и оттогава САЩ са произвеждали само още около 250 TLAM. Следователно, тъй като голям брой ракети TLAM, SM-2 и другите типове SM бяха изразходвани през 2023 и 2024 г., и ракетните запаси на нашата нация продължават да бъдат изчерпани.

Казано по друг начин, всички бойни кораби на нашия флот, без да се включват четирите пакета ракети за ПВО с по-малък обсег, могат да носят около 10 000 ракети в техните системи за вертикално изстрелване, които могат да се използват за широкообхватна защита или атаки на далечни разстояния. Така че, както стоят нещата, след като изразходваме пълния комплект от нашите изстрелвани ракети VLS, не ни достигат приблизително 3000 ракети, за да можем да попълним напълно корабите си.

Още един аспект на това колко голям стрес може потенциално да бъде поставен върху нашите запаси от ракети е, че макар да имаме сравнително голям брой ракети SM-2, имаме само около 400 ракети от клас SM-3, и това е отбранителната система, която е най-способна да унищожи мощните балистични ракети, преди да успеят да застрашат нашите населени места или нашите военни цели.

А през април тази година два от нашите разрушители с управляеми ракети Arleigh Burke използваха четири до седем от тези оскъдни ракети SM-3, за да се опитат да прехванат балистичните ракети, изстреляни от Иран. Всяка една ракета SM-3, в зависимост от модела, струва между $13 и $28 млн. Следователно този ангажимент струва на данъкоплатците на САЩ между $52 млн. и $196 млн.

Разбира се, американското допълване на отбраната на Израел не се ограничава до разхода на корабни ракети. На 21 октомври Израел получи една от седемте системи за ПВО THAAD на САЩ. Всяка от тези системи струва над милиард долара, а всяка ракета-прихващач THAAD струва $13 млн. Като се има предвид, че пълното натоварване на системата THAAD, която изпратихме на Израел, е от 48 ракети, е безопасно е да се предположи, че Израел е получил ракети-прехващачи на стойност минимум $600 млн.

За справка, към декември 2023 г. САЩ са построили около 800 от тези ракети-прехващачи. Това означава, че ако в крайна сметка Израел получи няколко презареждания, лесно можем да видим 25% от инвентара на нашите ракети-прехващачи THAAD изразходвани при цена на подмяната от $2,5 млрд.

Нещо повече, към 2023 г. се смята, че Иран разполага с над 3000 балистични ракети и много хиляди дронове. Затова Иран може да предприеме още по-мащабни атаки в близко бъдеще, което ще наложи разполагането на допълнителни системи на САЩ, които да допълнят в още по-голяма степен напрегнатата ПВО на Израел.

Въпреки това, всичко изброено по-горе би означавало дребни промени, ако САЩ се включат във война с Китай. Ако едно такова бедствие се случи, Вашингтон лесно може да се окаже, че ще изчерпи запасите си от ракети за няколко месеца или дори седмици. Наистина, доклад на Центъра за стратегически и международни изследвания установи, че за да се противопоставят на Китай, САЩ биха могли да изразходват 5000 ракети с голям обсег само за 3 седмици.

Следователно, тъй като нашата отбранителна промишлена база вече е напрегната, изглежда очевидно, че трябва да правим всичко възможно, за да предотвратим ескалацията на продължаващите конфликти и вместо това да работим за постигането на истински, устойчив мир в Близкия изток, както и да работим за мир във войната в Украйна.

(Превод за „Труд news” - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения