Камала Харис, повратливият подход от ляво на дясно

Най-трудната задача за Камала Харис бе  да се превърне в сериозен кандидат.

Вицепрезидент под дебела сянка, магистратката изригна като кандидат за Белия дом

В програмата ѝ голямата разлика с кандидата-конкурент е извисяването на жената

Вашингтонският истаблишмънт вече я вижда губеща, готви се за Тръмп №2

Преди да приеме предложението на Байдън за съекипник, тя е стопроцентов негов вътрешен опонент

Вече обещава, че като президент ще води твърда политика срещу пришълците

Калифорнийската демократка се представя като кандидат на средната класа 

В писмото, с което на миналия 21 юли Джо Байдън обяви оттеглянето си от надпреварата за Белия дом, той благодари на вицепрезидента Камала Харис „за това, че е изключителен партньор в цялата наша съвместна работа“. Освен това президентът бе един от първите, който в отделно послание за социалните мрежи, илюстрирано със снимка на двамата, обяви дългогодишната главна прокурорка на Калифорния за най-достойния кандидат на Демократическата партия за поста на държавен глава, при това цял месец преди номинацията ѝ. „Първото ми решение като кандидат на партията през 2020 г., беше да избера Камала Харис за мой вицепрезидент и това бе най-доброто решение, което някога съм вземал“ – написа още Байдън в посланието си. И разясни, че изборът на жена за негов заместник, при това с огромен опит във важна сфера като правосъдието, е бил продиктуван от желанието му да намери преди всичко човек, който да бъдел „в хармония с мен, както като личност, така и по същество.“ Разбирай интелект, ерудиция, харизма, професионална подготовка и т.н...

Камала Харис върна жеста на Байдън още на другия ден, като отдаде почит на неговото „наследство“, извисявайки го като „несравнимо в съвременната американска история.“ Вицепрезидентът говори на поляната пред Белия дом на отдавна планиран прием за заслужили спортисти, като го направи вместо своя шеф, който в оня момент бе под карантина в родния си щат Делауеър заради ковид-инфекция.  Стандартните поздравления, отправени към отличените предимно бивши звезди на американския спорт, изобилстваха от препратки към необходимата за всеки един успех упоритост и преди всичко самоотвержена работа в екип. И вицепрезидентката даде като положителен пример за това, без обаче да цитира имена, точно свършеното през последните почти четири години от двама души, мъж и жена, посочвайки канцелариите зад гърба ѝ.

Така чисто церемониалното събитие бе превърнато в символично свидетелство за здравия климат в Белия дом, за солидната спойка на върховия екип в него, за желаната от съпартийците - демократи приемственост. А политическите наблюдатели Отвъд Океана го определиха като съвсем цивилизовано предаване на кандидат-президентската щафета, тоест като генерална репетиция за онова, което щеше да се случи на 19 август на конвенцията на демократите в Чикаго  - официалната номинация на Камала.

А не е тайна, че преди да приеме предложението на Байдън за съекипник, тя е била стопроцентов негов вътрешен опонент, при това от недолюбваното от президента ляво крило на Демократическата партия. Ами първо още като излъчена от нейните редове сенаторка от щата Калифорния, за каквато е избрана през 2016 г., Камала критикува жестоко вицепрезидента на Барак Обама. Значи Джо Байдън, който някъде в края на миналия век се бил противопоставил, според нея, на практиката за „многоцветен“ училищен автобусен транспорт, насочена към насърчаване на расовото многообразие в учебните заведения и позволяваща на ученици от необлагодетелствани с престижни школа квартали, да се запишат другаде. А през 2019 г. Камала Харис издига кандидатурата си за номинация за кандидат-президент на Демократическата партия във върла конкуренция точно с Джо Байдън и след като му припомня „автобусната история“, започва да го атакува от леви позиции. Те обаче са много близки до тези на независимия сенатор пък направо с левичарски идеи и също кандидат за президентска номинация Бърни Сандърс.

По-специално Камала подкрепя ненавиждания от Байдън проект на Сандърс за универсално социално осигуряване, след това защитава смесена система, съчетаваща по-голяма федерална подкрепа с условно поддържане на частна застрахователна система – прийом, към който са привързани значителна част от избирателите на Демократическата партия. Да, но се оказва, че тази програмна близост с Бърни Сандърс започва да предизвиква ерозия в намеренията на много съпартийци да гласуват нейната кандидатура и с цел да пресече очертаващия се срив, Камала прави опит да завърти опашка към центъра. Точно там обаче е заел стабилни позиции Джо Байдън, а уж поради липса на средства конкурентката му се отказва да се бори повече за номинацията, няколко месеца преди конвенцията на демократите през август 2020 г. в Милуоки, щата Уисконсин. И там  Байдън я кани за негово вице.

Тя вече е спечелила милионите цветнокожи и „латинос“ жени на Америка.

Още на другия ден след номинацията на екипа Байдън – Харис, политическите анализатори покрай Потомак стигнаха единодушно до извода, че Камала улавя доста в аванс печелившите стратегии и се приспособява бързо към тях. И след четири години под дебелата сянка на президента, където се изявяваше едва ли не само с протоколни функции и с търсене на решения за борба с нелегалната имиграция и на общо взето дребни женски проблеми, вицепрезидентката изведнъж се оказа противничка на кандидата на републиканците и бивш президент Доналд Тръмп. Който пък не се поколеба, докато тя заемаше втория кабинет в Белия дом, да я нарочи за покровител на мигрантите и за главен виновник за прииждащите непрекъснато от Мексико в САЩ тълпи от гладни, необразовани и често със съвсем престъпни намерения „латинос“. Ето защо най-трудната задача за Камала Харис след приемането на президентската номинация и отдадената почит към Джо Байдън, бе тази да се превърне в надежден, можещ, далновиден, въобще сериозен кандидат. Още повече, че самата тя бе непопулярна наследница на мандат, пробит от две големи черни точки – високата инфлация и особено споменатия жесток наплив на мигранти откъм границата с Мексико. Пукнатини, за които отговорен бе Джо Байдън, но които се стовариха върху мургавата дама с ямайско-индийски корени, заела мястото му във въжделенията на демократите да продължат да управляват. Като на първо място тя трябваше да даде отговор на деликатния въпрос за политическата си идентичност, въплътена в конкретни програмни намерения за управление. Първостепенна задача, тъй като републиканският кандидат, срещу когото се бе изправила, притежава удивителната способност да приписва на своите противници, що се отнася до управленческите им възможности, карикатурни черти, от които те обикновено изпитват най-голяма трудност да се отърват.

Чест ѝ прави, че след като тръгна от позицията на догонваща, при това с няколко пункта назад заради сините издънки на Джо Байдън, Камала Харис успя само за 2-3 седмици да стопи разликата, а в началото на октомври изходът от битката за Белия дом вече бе „на кантар“. Тази констатация правят от доста време социологическите агенции, а политическите анализатори в Америка, Европа и дори в целия свят започнаха да обясняват защо шансовете ѝ да стане първия президент на САЩ - жена, при това цветнокожа, са съвсем реални? Като някои познаващи я отблизо коментатори във Вашингтон приписаха заслугата за подкопаването на сигурната при кандидата Байдън победа на Тръмп на нейната политическа повратливост. Тоест на вече посочената ѝ способност да улавя в аванс печелившите стратегии и да се приспособява много бързо към тях, която демонстрира при центристкия ѝ „равнис“ по Джо Байдън през 2020 г.

И какво направи Камала Харис вече като кандидат на Демократическата партия за Белия дом, след като се обяви за „решителна центристка“? Ами, както „Труд News“ писа преди две седмици, „приравни се“, този път по конкурента Доналд Тръмп, с едно доста елементарно „copy&paste” на политиките, с които той бе омаял привържениците си и май повечето американци. С цел да не разочарова съвсем съпартийците си, Камала все пак вкара във въпросните намерения за действие на конкурента леви нюанси, като за да не бъдем голословни, ще изредим петте от тях, към които американците са най-чувствителни:

ИМИГРАЦИЯ - Това е една от най-обсъжданите теми на кампанията на Камала Харис, която като вицепрезидент бе доста либерално настроена към мигрантската вълна. Но вече  обещава, че като президент ще води твърда политика срещу пришълците, с „особено тежки последствия“ за онези, влизащи нелегално в Съединените щати. За да отговори на исканата от Доналд Тръмп „непреодолима стена“ по границата с Мексико, самата тя вече планира да инвестира във „физически бариери“ там. Тоест ако се нанесе в Белия дом като първи наемател, ще изгради и тя „стена“, макар и  „незапечатваща границите“, като замислената от конкурента. В интерес на истината още като вицепрезидент Камала Харис мобилизира милиарди долари частни средства за регионални инвестиции, насочени към спиране на мигрантския поток в попълзновенията му към Севера. Кандидатката на демократите обещава също така да приложи на практика своя опит в борбата с трафикантите на хора, придобит по време на работата ѝ като главен прокурор на Калифорния.

ДАНЪЦИ - Калифорнийската демократка се представя като кандидат на средната класа и иска да създаде чрез данъчни лостове условия за развитие в страната на т.нар. „opportunity economy“, тоест на икономика на възможностите. Ако бъде избрана, тя обещава да намали данъчната тежест върху семействата и в частност върху младите чрез икономическо рамо в създаването на собствен бизнес, с помощ за придобиване на собственост върху недвижими имоти, чрез данъчни облекчения и парични поощрения при раждането на деца, наказателни мерки срещу злоупотребяващи с цените на стоки за потребление компании и др. Виж, Тръмп предлага редица данъчни облекчения главно за богатите семейства на стойност трилиони долари, включително разширяване на въведените от него облекчения през 2017 г., като казва, че щял да финансира очакваните пробойни в бюджета от подобен ход чрез по-силен растеж и мита върху вноса. А за да бъде доколкото може в крак с него, Камала Харис смята да смекчи някои ангажименти на Джо Байдън относно данъчното облагане на големи състояния – сега тя иска да обложи  с 28% приходите на домакинствата, които печелят над 400 000 долара годишно и тези на компаниите с над милион долара печалба, докато все още действащият президент планираше облогът да бъде от 39,6%. Анализатори казват, че и двата данъчни плана ще увеличат дефицита , но този на Тръмп щял да го надуе повече.

ОКОЛНА СРЕДА, КЛИМАТ - Камала Харис все още не е описала подробно екологичната си програма, подчертавайки единствено на конвенцията на демократите „правото да дишаме чист въздух, да пием чиста вода и да живеем без замърсяването, което подхранва климатичната криза“. Като вицепрезидент тя помогна за приемането на Закона за намаляване на инфлацията, който инжектира стотици милиарди долари във възобновяема енергия, както и в програми за кредитиране и отстъпки при покупки на електрически превозни средства. Но Харис вече не отрича категорично така милия на Тръмп „фракинг“ или метода на хидравличното извличане на газ и нефт, осъждан от защитниците на околната среда. Подобно на конкурента си, тя вече не пледира за забрана на ред пластмасови изделия като например сламките за напитки, не осъжда категорично като преди и вредните емисии на въглероден двуокис от електроцентралите на въглища, от автомобилите и т. н.

ВЪНШНА ПОЛИТИКА, УКРАЙНА, ИЗРАЕЛ, КИТАЙ - Кандидатът на демократите обеща на конвенцията през август, че ще застане „твърдо до Украйна и съюзниците от НАТО“ и няма да става „приятел с диктатори“, ако бъде избрана през ноември. Малко след това обаче тя каза, че ще подкрепя Украйна „докато е необходимо“, тоест според редица наблюдатели докато Киев издържи, после – ще се оправим бързо. Разбира се, това не звучи като изцепката на Тръмп, че ще накара пушкалата да замлъкнат само за 24 часа, но е малко или много приближаване до неговите намерения за незабавен край на конфликта, за разлика от пълното отхвърляне на подобно развитие от Джо Байдън. В същото време позициите на двамата претенденти към Китай се покриват почти изцяло – и Харис, и Тръмп, определят Пекин като проблем №1 на Америка. Харис дори обеща, че ако бъде избрана, ще гарантира Съединените щати, а не Китай, да спечелят „конкуренцията на 21 век“.  В интервю за CNN на 29 август тя подчерта подкрепата си на правото на Израел „да се защитава“ и отговори с „не“, когато беше попитана дали като президент ще спре доставките на оръжия от САЩ за Израел. Някак  между другото посочи, че "твърде много невинни палестинци бяха убити". Доколкото до Тръмп, той отдавна се е позиционирал като силен защитник на Израел, но не е разкрил някаква своя идея за слагането на край на войната в Близкия Изток.

Ролята на жените има основно място в кампанията ѝ.

АБОРТ - Колкото и да е странно, но и тук, където противопоставянето бе пълно, защитничката на правото на всяка жена да решава единствено тя дали да прекъсне или не нежелана бременност, някак леко отстъпи пред отричащия това право като социално зло конкурент. Харис го превърна в основен аргумент на кампанията си и продължава да се застъпва за законодателство, което да закрепи репродуктивните права в цялата страна. Тя беше в челните редици на мобилизацията на демократите, след като Върховният съд, моделиран от бившия президент Доналд Тръмп, прекрати конституционната гаранция за правото на аборт. Решение, след което много щати от американския юг забраниха или ограничиха строго доброволното прекъсване на бременността. И сега, продължавайки да защитава правото на аборт, вицепрезидентката все пак не отхвърля идеята отделните щати сами да решават проблема в зависимост от настроенията на техните жители.  
Но дали Камала Харис ще се окаже точната жена за разсипването на Доналд Тръмп? За целта тя вече е спечелила милионите цветнокожи и „латинос“ жени на Америка, които наистина могат да наклонят „кантара“ към нейната страна. Но както писаха тези дни някои големи европейски вестници,  вашингтонският истаблишмънт, разбирай чиновническият елит в американската администрация, вече се готвел да посрещне в Белия дом Доналд Тръмп. Няма страшно, ще го преживеем, остават само три дни!

Камала Харис успя само за 2-3 седмици да стопи разликата с Тръмп.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения