Канада поема ротационното председателство на Г-7

Снимка: Pixabay

От 1 януари Канада е официално ротационен председател на Г-7 (САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Италия, Япония и Канада). Страната поема ротационното председателство от Италия и ще го предаде догодина на Франция.

Докато светът се бори със сложни кризи и конфликти, Канада ще продължи да изгражда мостове, да намира допирни точки и да работи за създаването на по-добър свят за канадците.

През следващата година ние ще работим за укрепване и подобряване на международната система, основана на правила, за насърчаване на демократичните принципи, правата на човека и равенството между половете, за насърчаване на биоразнообразието и действията в областта на климата и за изграждане на траен мир и сигурност.

Връзките, които Канада споделя с нейните ключови съюзници и партньори, ще бъдат засилени и ние ще подкрепим канадските приоритети на многостранни форуми. Заедно с партньорите ние ще насърчаваме върховенството на закона и ще противодействаме на авторитаризма и цифровите заплахи, включително разпространението на дезинформация и дезинформация.

Ще разгледаме конфликта между Израел и "Хамас", ще отговорим на влошаващата се хуманитарна ситуация в Газа и ще подкрепим мира в Близкия изток.

Ние ще работим с G7 и други, за да мобилизираме военна помощ и помощ за развитие за Украйна в нейната защита срещу агресивната война на Русия, ще подкрепим суверенитета и възстановяването на Украйна и ще изпълним модернизираното споразумение за свободна търговия между Канада и Украйна.

Съгласно Индо-тихоокеанската стратегия на Канада ние ще засилим присъствието, видимостта и влиянието на Канада в региона, включително чрез насърчаване на мира и сигурността, търговията и икономическия растеж, връзките между хората, устойчивото развитие и ролята на Канада като активен и ангажиран партньор .

Канада подкрепя отворена и приобщаваща многостранна търговска система, основана на правила. Ще засилим конкурентоспособността на канадския износ и ще насърчим интересите на Канада чрез задълбочено глобално ангажиране. Ние също така ще работим с икономически партньори, за да насърчим зачитането на човешките права, да намалим бедността и неравенството и да укрепим глобалните вериги за доставки.

Също така е от съществено значение да подкрепяме устойчив и приобщаващ икономически растеж, да стимулираме международното икономическо сътрудничество, да диверсифицираме допълнително търговските отношения на Канада – включително в нови области, като чиста инфраструктура, селско стопанство и енергия – и да разширим възможностите за слабо представени групи, като жени, местно население Народи, чернокожи и расови предприемачи, хора с увреждания, членове на общността 2SLGBTQI+ и млади хора.

Ние ще изградим знания и интерес на чуждестранните инвеститори към Канада, като координираме, улесняваме и подкрепяме усилията за привличане на преки чуждестранни инвестиции сред канадските заинтересовани страни. Ние също така ще напреднем в стратегията на Канада за диверсификация на износа, като увеличим достъпа до пазари по целия свят.

Канада ще продължи да действа по реформата на законодателството в областта на международната търговия, включително като част от Отавската група за реформа на СТО, и ние ще продължим търговското партньорство на Канада със Съединените щати и ще помогнем на Европа да посрещне търсенето си на чиста енергия чрез увеличаване на доставките на канадски критични минерали и водород, се казва в съответния раздел в сайта на канадското правителство, посветен на канадските ротационни председателства на Г-7.

Досега Канада е била ротационен председател и съответно домакин на шест срещи на върха на Г-7  - през 2018 г., през 2010 г., през 2022 г., през 1995 г., през 1988 г. и през 1981 г. Последната среща се състоя преди седем години в Шарльовоа, в Квебек. Сега под ротационното председателство на Канада 51-ата среща на върха на лидерите на Голямата седморка ще бъде през юни в Кананаскис в провинция Албърта.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят