Кандидатстването в гимназиите от понеделник и само онлайн

Седмокласниците тази година се отлепиха от дъното по математика, а по БЕЛ успяха да изкарат почти същите точки.

Документи се подават през портала infopriem.mon.bg

Няма ограничения за броя на въвежданите желания

Информацията за оценките идва по служебен път, но се бави

Подаването на заявления за първи етап на класиране в гимназиите ще бъде от 8 до 10 юли. Процедурата е изцяло онлайн през портала на МОН - https://infopriem.mon.bg, напомниха от Регионалното управление на образованието (РУО) в София-град и уточниха, че това важи и за трети, и за четвърти етап.

За първи етап документите ще могат да се попълват от 0:00 часа на 8 юли до 23:59 часа на 10 юли. За третия етап датите са 26-29 юли включително, а за четвърти - от 5 до 6 август включително.

Подаването на заявленията онлайн може да стане и със съдействието на училищата-гнезда, но в работно време, посочват от РУО-София-град.

Подаването на заявление през системата може да стане без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до интернет. Друга опция е със съдействие на училището, в което ученикът завършва седми клас през профила на ученика в рамките на работния ден, както и да се отиде в училище-гнездо и отново през системата онлайн да бъде попълнено заявлението. В нея всеки ученик има персонален профил и индивидуален код за достъп.

Няма ограничения относно броя на въвежданите желания, като системата следи да не допуска дублирани паралелки. Алгоритъмът класира на най-горното възможно желание (паралелка), за което на кандидата му достига бал и не е необходимо да се опитвате да подреждате желанията по друг критерий, пише в насоките за кандидатстване.

Цялата необходима информация относно оценките ще бъде отразена по служебен път, но поради големия обем информация тя може да не е видима при попълване на заявлението.

Ако избраната паралелка е професионална, то за нея се изисква да се прикачи медицинско свидетелство от личния лекар. Ако не прикачите такъв файл, трябва да го представите при записването, в противен случай губите мястото си в класирането.
За процедурата по кандидатстване ще разполагате с 30 минути за подреждане на желанията преди да подадете заявлението. Ако не успеете, системата ще ви предложи повторен опит.

Ако сте допуснали грешка при подредбата, можете да подадете ново заявление през системата. Списъкът с паралелките, които сте подали предходния път, ще се зареди и ще може да ги пренаредите, да премахнете или добавите нови паралелки. В системата ще се пази само последното подадено заявление.

Учениците, които са класирани по второ или следващо желание и не са удовлетворени от класирането си на първи етап, следва да подадат в училището, в което са класирани, заявление за участие във втори етап.

Миналата година на второ класиране баловете в столицата паднаха с малко, а свободни места в елитните училища имаше и при третия етап.

На първо място в топ 10 на гимназиите с най-висок минимален бал в София отново се очаква да бъде СМГ “Паисий Хилендарски”. Миналата година на второ място беше ТУЕС, следвано от 91 НЕГ, 164 ГПИЕ, 73 СУ, II АЕГ, Първа английска езикова гимназия, 51 СУ, НПМГ и 9 ФЕГ.

Тази година средният резултат по български език и литература (БЕЛ) след 7. клас от Националното външно оценяване е съизмерим с миналата година и е 54,60 точки или с 44 стотни по-нисък. Учениците са се справили доста по-добре по математика - резултатът им е със 7,61 точки по-висок от 2023-та, или 42,90 точки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование