Има четири хипотези за неправоспособен водач, а се налага една и съща принудителната административна мярка
“Съгласен съм да има глоба, ако книжката на шофьора е с изтекъл срок, но не и 6 месеца автомобилът да не се управлява”. Това заяви вчера икономистът Владимир Каролев. Той обяви, че ще търси парламентарна подкрепа за поправки в Закона за движение по пътищата (ЗДвП). В събота Каролев бе спрян за проверка край Сапарева баня и когато се оказало, че книжката му е с изтекъл срок, катаджии му свалили номерата на колата.
През септември 2015 г.за първи път бе предложена поправката в ЗДвП, която дава правото да се отнема регистрацията на автомобилите. Това става чрез принудителна административна мярка (ПАМ), наложена наред с глобата от 100 до 300 лв. на нарушителя. Оттогава “Труд” предупреждава за абсурда на тази ПАМ. Въпреки това в 43-то НС бе гласувана ал. 2а на чл. 171, според която за 6 месеца до 1 година остава без регистрация автомобил, чиито собственик шофира без книжка. След изтичане на срока той трябва да ходи да се реди на каналите на КАТ за нови номера.
Дерегистрацията действа от 21 януари т.г. Проблемът е, че има поне 4 хипотези за неправоспособност на водача. 1. Срокът на книжката е изтекъл. 2. Документът е изгубен, унищожен или откраднат. 3. Отнет е заради нарушение. 4. Водачът никога не е ходил на шофьорски курс.
Законът не прави разлика. Нещо повече - в 44-то НС приеха допълнение на ал.2а, което в сила от 29 септември. То гласи, че се свалят номерата на автомобила, каран от шофьор без книжка, независимо кой е собственикът.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш