Депутатите предложиха спецслужбите да бъдат изслушани по казуса, министър Рашков също да отговори на поставени въпроси
Главният редактор на в. „Труд“ Петьо Блъсков запозна депутатите от парламентарната Комисия по културата и медиите с кибертерора над електронното издание на „Труд“, който продължава повече от шест месеца. Той посочи, че медията е подложена на всекидневен и умишлен кибертерор, невиждан в България по мащаб и всеобхватност, безпрецедентен по своята постоянност, продължителност и целенасоченост.
Кибератаките затрудняват изключително работата на уебсайта, което създава сериозни проблеми както за читателите, така и за доставчиците на интернет услуги, които са принудени да ограничават услугата, поради блокираните на трафика им, което засяга целите им търговски мрежи и всички техни клиенти, както тези на „Труд медиа“.
Главният редактор на „Труд“ посочи, че това са престъпни деяния и поради този факт собственикът на медията е внесъл пореден сигнал до специализираната прокуратура. В същото време по подобен друг сигнал, който бе внесен от „Труд медиа“ в прокуратурата, вече четвърти месец няма резултат от проверките на служители на МВР. Това е изключително тежко престъпление срещу свободна и независима медия и е опасен процес, напълно несъвместим със законите и ценностите в една европейска страна, каза Блъсков.
Главният редактор на в. "Труд" обясни на депутатите, че онлайн изданието е подложено на всекидневен и умишлен кибертерор, невиждан в България по мащаб и всеобхватност, безпрецедентен по своята постоянност, продължителност и целенасоченост.
Депутатите получиха копие от жалбата, както и подробни материали, в които се описва развитието на кибертерора в последните месеци.
„Българските депутати би трябвало да помогнат и да подкрепят по някакъв начин разследването и установяването на тази група или каквито са тези хакери, може би да не са само хакери. Имаме сериозни подозрения, че това е организирано по друг начин. И това бездействие на службите ме кара да си мисля в тази посока. Ресурсът за тези атаки не е във възможностите на никоя хакерска група – от юли насам терорът като цена надминава около милион и половина долара. Група с подобни възможности, ресурси, може, ако няма достатъчно защита, да нанесе колосални вреди на институции и пр. Днес внесохме втора жалба в прокуратурата. Първата е октомври и досега нула резултат. Вчера изтече срокът, в който трябваше разследващата фигура от МВР да приключи разследването – нула резултат. Не са ни потърсили въобще, потърсили са само нашия IT специалист. Разговорът им е приключил така: "Момче, нали знаеш, че нищо няма да открием“, разказа Блъсков пред комисията.
„Ние не коментираме съдържанието на медията. Имаме ярък пример за посегателство на словото. Терор имаше по времето на служебния министър Минеков, който беше поставил под заплаха излизащ брой на вестник Труд“, посочи Димитър Николов, член на комисията.
Службите бягат от проблема, а той ще се задълбочава заради войната, обърна се членът на медийната комисия Димитър Николов към председателя й Тошко Йорданов.
По думите му освен сигнала за "Труд", той има данни и за други по-малки медии, които са станали обект на посегателство и даде пример с вестник, чиято "глава" е била открадната и използвана за създаването на страница в социалните мрежи, която бълва фалшиви новини.
„Службите бягат от проблема, а той ще се задълбочава заради войната. Създава среда за фалшиви новини. Говорим за нов закон за радио и телевизия, но трябва да говорим за нов закон за радиото, телевизията и електронните медии. Трябва да окажем съдействие, за да си свършат работата службите“, обърна се той към председателя на комисията Тошко Йорданов.
От своя страна Ива Митева, зам.-председател на парламента, направи предложение сигнал за случая на „Труд“ да бъде изпратен в Народното събрание и по темата да се проведе заседание на комисията за контрол над спецслужбите.
Заместник-председателят на Народното събрание Ива Митева предложи случаят с продължаващия кибертерор над сайта на "Труд" да бъде разгледан и от комисията за контрол над спецслужбите, където да бъдат повикани да отговарят техни представители.
„Спецслужбите да бъдат повикани и да отговарят на въпроси. Ще разговарям с председателя на комисията, за да предизвикаме заседание, на което това да се случи. Отделно към министър Рашков да се зададе въпрос, да видим какво ще отговори в пленарна зала“, предложи решение тя.
Прякото излъчване на заседанието на заседанието на комисията на интернет страницата на Народното събрание беше прекъснато, точно преди да започне обсъждането на случая с продължаващия кибертерор над сайта на "Труд".
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш